Rakúsko avizuje ďalšie zmeny na hraniciach, týkať by sa mali aj pendlerov

1517

Rakúsko avizuje od pondelka 1. 2. ďalšie zmeny režimu na hraniciach. Sprísnenie by sa tentoraz malo dotknúť aj takzvaných pendlerov.

Slovenský rezort diplomacie dostal z rakúskej strany avízo, že pripravujú ďalšiu aktualizáciu nariadenia o režime na hraniciach. Dotknúť by sa mala aj rakúsko-slovenských hraníc. „Už od pondelka by mali byť aj pendleri povinne pretestovaní a zároveň by sa mali online registrovať,“ priblížil štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus.

Jedným z variantov, ako to môže od 1. februára vyzerať v praxi, je podľa štátneho tajomníka povinný test dvakrát týždenne (nie starší ako 72 hodín) spolu s povinnosťou online registrácie každých 14 dní. „Testovanie by malo byť možné aj v Rakúsku a pendlerom, ktorí budú chcieť využiť túto formu, bude umožnené za účelom testovania prejsť hranice (do Rakúska) aj bez potvrdenia o negatívnom výsledku testu,“ uviedol na sociálnej sieti Klus.

Slovensko však čaká na zverejnenie príslušného nariadenia, malo by sa tak stať najneskôr počas piatka. „Situáciu aktívne sledujeme a hneď, ako dostaneme od rakúskych inštitúcií oficiálne stanovisko, okamžite ho poskytneme verejnosti,“ deklaroval štátny tajomník.

Zdroj: TASR