Minca Karola Veľkého: Tajomný príbeh a historický poklad

791
Minca Karola Veľkého: Tajomný príbeh a historický poklad
Minca Karola Veľkého: Tajomný príbeh a historický poklad

Na svete je takých len pätnásť. Jedna z nich stáročia ležala hlboko pod zemou u nás v Podunajských Biskupiciach. Až do roku 2017, kedy ju objavili v rámci veľkého archeologického výskumu pohrebiska z čias avarského kaganátu. Minca z obdobia vlády franského kráľa Karola Veľkého z rokov 771 až 793 – hlavný „hrdina“ ďalšieho dielu nášho letného seriálu Naši Avari.

„Prekvapivým nálezom spomedzi inventáru v ženských hroboch bol nález striebornej pozlátenej mince franského kráľa Karola Veľkého z konca 8. storočia. Z archeologického hľadiska ide o unikátny nález, keďže ide o vôbec prvý známy doklad uloženia karolínskej mince na pohrebisku z územia avarského kaganátu,“ hovorí Milan Horňák, šéf tímu archeológov z roku 2017, ktorí sa toto leto vracajú na miesto činu a pokračujú v Biskupiciach vo výskume ďalšej časti pohrebiska.

Biskupická minca je však výnimočná aj z iného pohľadu – nebola do hrobu vložená ako platidlo. „Minca je v spodnej časti prerazená, tak, aby sa dala využiť ako závesok alebo medailón,“ dodáva archeológ. Takúto interpretáciu podporuje aj miesto jej nálezu – uložená bola na hrudníku pochovanej.

Chcete sa dozvedieť o živote na území Biskupíc v 8. storočí viac? Tohtoročný výskum je otvorený aj pre verejnosť. V spolupráci s Krajskou organizáciou cestovného ruchu Bratislavského samosprávneho kraja sme do 13. augusta pripravili archeologické dni, v rámci ktorých môžete nálezisko navštíviť a vopred prihlásení záujemcovia sa dokonca zúčastniť pod odborným dohľadom aj priamo archeologického výskumu.

Pútavý letný program aj však pripravený aj pre tých, ktorí sa sem s rodinou či kamarátmi chcú prísť len pozrieť a dozvedieť sa zaujímavosti o lokalite, nálezoch, biskupickej histórii a našich predkoch. Až do 11. augusta sem bude (ak nebude pršať) premávať archeobus a na nálezisku vás čaká hodinová komentovaná prehliadka s archeológom. Prehliadka aj archeobus sú zdarma.

🚐 Odchody archeobusu z parkoviska pri cintoríne Vrakuňa (spoje MHD č. 42, 65, 71, 72, 75):
📌 pondelok – piatok 14:00 a 16:00
📌 sobota – nedeľa 11:00, 14:00, 16:00
➕ Na zastávke v Podunajských Biskupiciach na Trojičnom námestí si pripočítajte ku vyššie uvedeným odchodom 10 minút.

Zdroj: Podunajské Biskupice – oficiálna stránka mestskej časti