Minister školstva Gröhling: Maturanti, vysokoškoláci a školáci v zahraničí

29818

Nový minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling zverejnil informácie pre tých, ktorí končia strednú školu alebo sú práve v zahraničí.

1. Termín maturitných skúšok sa už posunul. Budeme robiť všetko pre to, aby maturity prebehli regulérne do leta. Ak by sa mali opäť posunúť alebo byť v redukovanej forme, budeme o tom informovať podľa toho, ako rozhodne krízový štáb. Viem, že zmeny nie sú príjemné, ale teraz musíme dbať na zdravie nás všetkých.

2. Ak sa chystáte na vysokú školu na Slovensku a v prípade posunutia maturít by boli ohrozené Vaše prijímačky, neobávajte sa. Budem komunikovať aj so Slovenskou rektorskou konferenciou, aby umožnili aj neskoršie termíny prijímacích skúšok.

3. Ak sa chystáte na vysokú školu v zahraničí, tak budem rád, ak sa raz vrátite a prinesiete svoje dobré skúsenosti na Slovensko. Ale okrem toho oslovím komisárku EU pre vzdelávanie a ministrov školstva zo štátov mimo EÚ, aby zohľadnili túto situáciu či vyzvali školy na neskorší termín prijímacích pohovorov. Verím, že to nebude problém, keďže situácia je podobná v celej Európe a všetci sme na jednej lodi.

4. Ak ste práve teraz v zahraničí ako študent cez Erasmus či učiteľ a uviazli ste v danej krajine, nezabudli sme na Vás. Nová vláda bude vymenovaná v sobotu a spolu s budúcim tajomníkom ministerstva zahraničných vecí Martinom Klusom budeme okamžite hľadať riešenie, ako Vás dostať domov. Ak to bude nutné, zabezpečíme umiestnenie do karantény v zariadeniach ministerstva školstva. Ak viete o niekom, kto má tento problém, dajte, prosím, avízo do komentáru.

„Toto je nová situácia pre nás všetkých. Pre študentov, učiteľov, zriaďovateľov aj pre politikov. Sme v tom spolu, robme maximum a verím, že to aj spoločne zvládneme. Hlavne v dobrom zdraví,“ dodal Branislav Gröhling.