Minister školstva Gröhling: Škola z domu a čo bude ďalej

91151

Novým ministrom školstva, vedy, výskumu a športu je od dnes Branislav Gröhling. Doteraz pôsobil ako poslanec NR SR a poradca predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Juraja Drobu. Zisťovali sme, aké budú jeho prvé kroky.

„V prvom rade zasadne krízový štáb ministerstva. Ďalej v týchto dňoch zverejníme portál pre učiteľov, rodičov aj žiakov, kde budú všetky informácie k online vzdelávaniu, ako aj pokyny v súvislosti so stavom núdze,“ informoval nový minister.

Nájdete tam:

1. Informácie pre rodičov a školy. Zápisy, prijímačky, termíny. Viem, že málo informácií spôsobuje neistotu. Netreba sa obávať. Budeme konať podľa odporúčaní krízového štábu (ten má teraz hlavné slovo) a tomu prispôsobíme jednotlivé termíny.

2. Pokyny k pracovnoprávnym vzťahom pre učiteľov. Viacerí ste mi písali s otázkami napríklad, že riaditeľ chce, aby si učitelia čerpali dovolenku. Na tomto webe nájdete aj odpovede tieto otázky. Ak máte ďalšie, dajte ich do komentáru, na webe sa budeme snažiť odpovedať.

3. Online vzdelávanie. Toto je najdôležitejšie. Ministerstvo zverejnilo niekoľko portálov. Tu chceme pod jednu strechu dostať čo najviac rôznych občianskych iniciatív, webinárov, aplikácií a stránok, ktoré budú mať učitelia k dispozícii na jednom mieste.

Ako uviedol nový minister školstva, toto obdobie prinieslo aj pekné veci. Ukázalo sa veľa iniciatív, kde aktívni učitelia či združenia robia kreatívne online vzdelávanie. Pre deti, ktoré nemajú internet, RTVS poskytuje špeciálny program. „Budem apelovať na to, aby bol rozšírený. VÚDPaP by zas mal poskytovať bezplatnú infolinku pre rodičov, kde sa môžu poradiť s odborníkmi, najmä čo sa týka vzdelávania detí s ŠVVP.“

Podľa Gröhlinga sú aj žiaci, ktorí nemajú ani prístup k internetu ani k televízii a komunikácia s učiteľom je tu komplikovanejšia. „Nateraz je dôležité chrániť zdravie, takže tu budeme rátať s usmerneniami k prerozdeleniu učiva do ďalších ročníkov.“

„Hlavne chcem všetkých upokojiť, aby sa neobávali. Školský rok spoločne zvládneme, hoci s pár prekážkami. Teraz budem robiť všetko pre to, aby sme ochránili zdravie žiakov, učiteľov aj rodičov, dokončili školský rok a umožnili žiakom prejsť do ďalšieho ročníka, resp. na strednú a vysokú školu,“ dodal nový minister.