Ministerstvo školstva spúšťa nový projekt: Materské školy ako súčasť vysokých škôl

803

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR vytvára projekt na zriadenie materských škôl v priestoroch vysokých škôl. Tie by mali slúžiť prioritne pre deti zamestnancov a študentov. Ich vytvorením chce ministerstvo napomôcť zosúladeniu rodinného a pracovného života na vysokých školách. Zároveň je to súčasť plánu ministerstva navyšovať kapacity materských škôl a prispieť k väčšiemu zaškoleniu detí v predškolskom veku.

Rezort ešte tento rok vyčleňuje na tento projekt podpory vzniku materských škôl 1 milión eur, ktoré poskytuje vysokým školám. Tie vo svojich priestoroch v spolupráci s mestom alebo iným subjektom môžu následne zriadiť materskú školu určenú pre deti zamestnancov a študentov vysokej školy.

„Veľmi ma teší, že aj takýmto spôsobom pomôžeme navýšiť kapacity v materských školách. Je to aj prvý krok k vytváraniu vysokoškolských komunít s komplexnými službami, ktoré umožnia mladým rodinám pracovať či zvyšovať si vzdelanie,“ uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling. Minister uviedol, že tento krok je zároveň súčasťou plánu skvalitňovania vysokoškolského prostredia. Okrem toho ministerstvo školstva zavedie novú metodiku financovania vysokých škôl, ktorou cielene podporí vysoké školy s kvalitnou výskumnou činnosťou.

Rezort tiež plánuje uvoľniť obsadzovanie miest docentov a profesorov. Po novom nebudú tieto miesta naviazané na získanie titulu, ale na výkon a výsledky zamestnanca, ako je to aj v zahraničí.

Zdroj: minedu.sk