Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR neodporúča cestovať do žiadnej krajiny sveta

2304

Vzhľadom na aktuálnu situáciu šírenia nového koronavírusu Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR občanom Slovenska neodporúča cestovať do žiadnej krajiny sveta. Občan, ktorý vycestuje zo SR do zahraničia sa vystavuje reálnemu riziku nemožnosti alebo obmedzeniam možností návratu zo zahraničia.

„V súvislosti s dynamickým šírením pandémie infekčného ochorenia COVID-19 spôsobeného koronavírusom SARS-CoV-2 vo všetkých krajinách sveta dochádza k prijímaniu prísnych reštrikčných bezpečnostných a zdravotných opatrení krajín spojených s obmedzeniami, respektíve zákazom vstupov do krajín, prechodom štátnych hraníc, funkčnosťou medzinárodného, ale aj vnútroštátneho leteckého, vlakového, autobusového a lodného spojenia,“ vysvetľuje rezort diplomacie.

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR vydal v nedeľu (15. 3.) opatrenie, ktorým sa na základe rozhodnutia vlády SR sprísňujú prijaté opatrenia počas mimoriadnej situácie. „Jedným z nich je, že všetkým osobám, ktoré sa od 16. marca od 6.00 h skupinovo vracajú z postihnutých oblastí zahraničia, sa nariaďuje izolácia v zariadeniach určených Ministerstvom vnútra SR, a to na dobu 14 dní,“ upozorňuje rezort diplomacie.

Aktuálne informácie môžu občania nájsť na webe MZVaEZ SR, Úradu vlády SR, ÚVZ SR, Ministerstva zdravotníctva SR či Ministerstva vnútra SR. Ministerstvo zahraničných vecí odporúča všetkým občanom nachádzajúcim sa v zahraničí, aby využili možnosť dobrovoľnej registrácie na stránke MZVaEZ SR alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie Svetobežka.

ZDROJ: TASR