Núdzový stav sa rozšíri. Krízový štáb prijal ďalšie opatrenia

43835

Ústredný krízový štáb dnes rozhodol o ďalšom sprísňovaní opatrení, ktoré zamedzia šíreniu vírusu.

Núdzový stav sa rozšíri

Núdzový stav, ktorý od pondelka platí pre štátne nemocnice, sa má rozšíriť na všetky segmenty, ktoré sa týkajú zdravotníctva, bez ohľadu na vlastníctvo. Rozhodnúť sa má o tom v stredu (18. 3.). Uviedol to predseda vlády SR Peter Pellegrini po rokovaní ústredného krízového štábu.

Takto budú fungovať obchody a služby

Informoval tiež, že po rokovaní krízového štábu boli modifikované opatrenia dočasného uzatvorenia pre obchodné prevádzky a poskytovateľov služieb. Po novom môžu byť otvorené práčovne a čistiarne, takisto budú môcť fungovať autoservisy, pneuservisy, ale i odťahové služby. „Takisto budú môcť fungovať taxislužby, no nie na prevoz ľudí, ale na prevoz tovaru, donáškovú službu,“ osvetlil Pellegrini.

Ochranné pomôcky sú na ceste

Premiér informoval, že na základe pondelkového telefonátu medzi ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslavom Lajčákom a jeho tureckým náprotivkom by mali v utorok (17. 3.) prísť na Slovensko z Turecka ochranné pomôcky, v státisícových počtoch by malo ísť o respirátory FFP3, FFP2, rovnako ochranné návleky a obleky. „Hoci Turecko údajne malo 23 záujemcov, Slovensko bude zrejme jediné, komu túto dodávku povolí,“ uviedol premiér.

V hromadnej doprave už jedine s rúškom

Krízový štáb takisto odporúča samosprávam a prevádzkovateľom verejnej hromadnej dopravy, aby zakázali vstupovať do prostriedkov MHD bez ochranných rúšok, prípadne ich alternatívy. V prímestských spojoch Slovak Lines toto nariadenie platí oddnes.

Výplata sociálnych dávok bude pod dohľadom

Pripomenul taktiež, že štát sa pripravuje na výplatu sociálnych dávok, ktoré majú byť od stredy (18. 3.) vyplácané na poštách, prípadne prostredníctvom poštových doručovateľov. „Na priebeh budú dozerať jednak pracovníci súkromných bezpečnostných služieb, ktoré využíva pošta, takisto príslušníci polície a na najexponovanejších miestach aj vojaci,“ spresnil Pellegrini.

992 Slovákov požiadalo o pomoc s návratom

Pellegrini tiež informoval, že orgány evidujú 992 žiadostí Slovákov, ktorí sú v zahraničí a chcú sa vrátiť do vlasti. „Pripravujeme plán ich repatriácie,“ uistil premiér. Zároveň požiadal tých, ktorí sú už v karanténnom centre v Gabčíkove, respektíve sa tam dostanú, aby pár dní vydržali. Vyšetrení však majú byť čím skôr.

Naše zdravotníctvo nápor zatiaľ zvláda

Väčšina z doteraz potvrdených nakazených je v domácej liečbe. Na lôžku podľa premiéra nie je z tejto skupiny ťažko chorý pacient a ani nikto, kto by musel byť na umelej pľúcnej ventilácii. SR však podľa premiéra musí zvládnuť kapacitne laboratórne vyšetrenia.