Ministerstvo zahraničných vecí odporúča Slovákom zvážiť nevyhnutnosť cestovania na Ukrajinu

1756

Rezort diplomacie vzhľadom na pretrvávajúcu napätú situáciu na Ukrajine odporúča občanom Slovenska zvážiť cestovanie do krajiny a na Ukrajinu cestovať len v prípade, ak je cesta naozaj nevyhnutná. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR o tom informuje na svojej webovej stránke.

Rezort odporúča najmä necestovať do Doneckej a Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny, tiež na polostrov Krym a do mesta Sevastopoľ. „V tejto súvislosti upozorňujeme, že ukrajinská strana povoľuje prejazd cudzincov medzi dočasne okupovaným územím Krymu a teritóriom Ukrajiny iba so špeciálnym povolením cez kontrolné priechody zriadené na tento účel. V prípade zaznamenania prechodu medzi územím Krymu a teritóriom Ukrajiny bez vystaveného špeciálneho povolenia a mimo na tento účel zriadených priechodov hrozí riziko trestného a finančného postihu,“ upozorňuje MZVEZ SR.

Ministerstvo konštatuje, že bezpečnostná situácia na celom území Ukrajiny je nepredvídateľná a môže sa veľmi rýchlo meniť. Preto neodporúča Slovákom nachádzajúcim sa na Ukrajine zúčastňovať sa na protestných akciách.

Zdroj: TASR