Ministerstvo zdravotníctva chce zlepšiť účasť na skríningoch rakoviny

873

Záujem o preventívne prehliadky treba podľa Ministerstva zdravotníctva SR zvýšiť. Pripravilo preto novú komunikačnú stratégiu na podporu skríningov rakoviny s názvom Onkokontrola. „Pandémia ochorenia COVID-19 spôsobila zníženie účasti na akýchkoľvek preventívnych prehliadkach, takže v najbližšom období možno očakávať nárast onkologických ochorení,“ upozornila štátna tajomníčka rezortu Lenka Dunajová Družkovská.

Komunikačná stratégia sa má viac zamerať na verejnosť. Zahŕňa nové logo a nový slogan Choďte na Onkokontrolu, aby ste boli OK. Stoja za ňou rezort zdravotníctva, zdravotné poisťovne, pacientske organizácie a Národný onkologický inštitút.

Štátom garantovaný mamografický skríning môže podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského zachrániť mnoho životov. „Až 40 percentám prípadov onkologických ochorení sa dá predísť práve zdravým životným štýlom, preventívnymi kontrolami či skríningami,“ skonštatoval.

Pacientske organizácie Ružová stužka, Nie rakovine a Liga proti rakovine či Národný onkologický inštitút predstavili tiež aktivity spojené s Ružovým októbrom – mesiacom prevencie rakoviny prsníka. Počas neho bude možné zapojiť sa okrem iného do krokovej výzvy, zúčastniť sa na rôznych konferenciách či navštíviť výstavu onkologických pacientok. Na podporu prevencie naružovo osvetlia tiež dominanty slovenských miest. Od 17. októbra štartuje aj kampaň Kontroluj sa, ktorá je zameraná na samovyšetrenie.

V rámci prevencie pripomenul štátny tajomník MZ Róbert Babeľa očkovanie proti ľudskému papilomavírusu, ktoré sa od mája plne hradí deťom vo veku 12 až 12 rokov a 364 dní. „Zaznamenali sme dvojnásobný nárast v počte očkovaných detí,“ podotkol. Zopakoval, že rezort je naďalej naklonený rozšíriť preplácanie vakcíny aj v iných vekových skupinách.

Zdroj: TASR, Ministerstvo zdravotníctva SR