Miroslav Žbirka začínal na lavičke na Račku. Miestni obyvatelia by chceli dosiahnuť, aby neupadla do zabudnutia

1726
Zdroj: TASR

Na viacerých miestach Nového Mesta sa písali dejiny. Jedným z nich je aj park na Račianskom mýte. Či ešte presnejšie – na jednej z jej lavičiek. V šesťdesiatych rokoch tu spieval a hral na gitare svojim kamarátom tínedžer, ktorého volali Meky. Možno by sa nikdy nestal hviezdou, keby tu nesedel aj v deň, keď sa k nemu ktosi pristavil a prihovoril. Ako sám po rokoch spomínal, dotyčný mu povedal, že má zaujímavý hlas, neďaleko nacvičuje kapela a hľadá speváka. A tak vznikol legendárny Modus, ktorého hlasom sa stala ešte väčšia budúca hviezda – Miroslav Žbirka.

„Dnes sa z lavičky stáva pietne miesto, kam ľudia prichádzajú zapáliť sviečku a spomínať,“ píše na sociálnej sieti starosta Nového Mesta Rudolf Kusý. Tento skvelý hudobník nás pred pár dňami nečakane opustil, lavička, kde to všetko začalo, však zostala.

„Tá lavička je symbolická. Miro hrával na gitare na širokom dvore – Račianska, Kraskova/Ursínyho/Sibírska, ale aj v gaštanovej aleji, i v parku na Račku. I keď ja si ho pamätám skôr ako hrával so staršími chalanmi v parku futbal. Každú sobotu o deviatej,“ spomína poslanec novomestského miestneho zastupiteľstva Pavol Galamboš.

Lavičku chcú opraviť a označiť. Občianske združenie Živé Račko sa touto myšlienkou zaoberá už dlhšie. Kým sa verejnosť dočká oficiálneho označenia lavičky Mekyho Žbirku, miestni chodia a zapaľujú sviečky.

Oficiálny pohreb speváka Miroslava Žbirku sa uskutoční v piatok 19.11. o 14:00 h v Prahe. Rozlúčiť so svojím obľúbeným umelcom sa však budú môcť aj Bratislavčania. Bratislavčania alebo každý, kto má rád Miroslava Žbirku, sa s ním bude môcť rozlúčiť aj v parku na Račianskom mýte. Pietny akt sa uskutoční o 17:00 h pri jednej z lavičiek v blízkosti detského ihriska.

Zdroj: Rudolf Kusý