Mydlo je účinná zbraň na ničenie vírusov

1362

Z pohľadu mikroorganizmov je mydlo veľmi deštruktívna zbraň. Kvapka obyčajného mydla zriedeného vo vode úplne postačí na roztrhnutie a zabitie mnohých druhov baktérií a vírusov. Koronavírus nie je výnimkou. Tajomstvom pôsobivej sily mydla nájdeme v jeho štruktúre.

Mydlo je tvorené z molekúl v tvare špendlíkov, z ktorých každá má hydrofilnú hlavu – ľahko sa viaže s vodou – a hydrofóbny chvost, ktorý sa vody bojí a uprednostňuje partnerské zväzky s olejmi a tukmi.

Keď si umyješ ruky mydlom a vodou, obklopíš všetky mikroorganizmy na pokožke týmito molekulami mydla. Hydrofóbne časti voľne plávajúcich molekúl sa zo všetkýchch síl snažia vyhnúť vode, a preto úporne hľadajú všetko, čo je tvorené tukmi. V tomto prípade sa zapichnú do lipidových obalov určitých mikróbov, či vírusov a zničia ich.

Rozvrátia celú štruktúru obalu a všetky stavebné zložky membrán popraskajú a následne sa vylejú do okolitej vody. Práve takto mydlo dokáže zabiť baktérie a nadobro zneškodniť vírusy.

Umývanie si rúk mydlom a vodou je jednou z kľúčových praktík verejného zdravotníctva, ktoré dokáže významne spomaliť výskyt pandémií a obmedziť počet infekcií. Zatiaľ čo na molekulárnej úrovni dokáže mydlo veci rozbíjať, na úrovni spoločnosti nás chráni a významne pomáha udržovať zdravie. Spomeň si na to najbližšie, keď budeš chcieť obísť umývadlo.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR