Na hornej stanici lanovky zo Železnej studničky na Kamzík rekonštruujú strechu

782

V polovici septembra Nové Mesto prerušilo premávku sedačkovej lanovky zo Železnej studničky na Kamzík.

Dôvodom je druhá fáza rekonštrukcie. „Na hornej stanici sme sa pustili do rekonštrukcie strechy, do ktorej sa už riadne zahryzol zub času. A modernizujeme aj priestory bufetu, ktorý sa nachádza v dolnej časti hornej stanice. Práce idú podľa plánu, preto ak nám bude priať aj počasie, pravdepodobne už zruba na prelome októbra a novembra vás na novomestskú lanovku budeme môcť pozvať opäť,“ priblížil starosta Nového mesta Rudolf Kusý.

Lanovka je unikátom nielen tým, že po uzatvorení sedačkovej lanovky Dedinky – Geravy v septembri 2009 sa lanová dráha Železná studnička – Kamzík stala poslednou svojho typu na území Slovenska. V rámci celého Československa ide dokonca o jedinú existujúcu dvojsedačkovú lanovku z produkcie bývalej TRANSPORTY Chrudim. Unikátom je aj svojou spoľahlivosťou. Do dnešného dňa sa nej nestala ani jedna porucha, pri ktorej by nebol možný dojazd cestujúcich do staníc.

Pôvodná lanovka začala premávať 11. júla 1972 a jej prevádzka sa skončila v roku 1990. Koncom januára 2005 odkúpilo nehnuteľnosť, teda pozemky aj stavby, za vtedajších 19,5 milióna korún hlavné mesto, ktoré stavbu následne zverilo mestskej časti. Tá ju zrekonštruovala za 32 miliónov korún. Lanovku opätovne uviedli do prevádzky 30. septembra 2005.

Zdroj: Rudolf Kusý