Na nábreží začali s výstavbou Hrobu neznámeho vojaka

933

Na Dunajskom nábreží stavbári už kompletizujú železobetónové základy pre budúci Hrob neznámeho vojaka. Ide o budúce protokolárne miesto na Rázusovom nábreží v bratislavskom Starom Meste.

Víťazný návrh vzišiel z výtvarnej súťaže, do ktorej sa prihlásilo 24 návrhov zo Slovenska, Čiech a Moravy. Dielo má tvar levitujúceho kruhu symbolizujúceho štít padajúci alebo opierajúci sa o zem, doplnené je o motív večného ohňa, v noci svetelného lúča. Pamätník má byť zároveň podsvietený. Z vonkajšej strany prstenca by sa mal nachádzať aj text.

V súťaži sa na prvom mieste umiestnil návrh sochára Mareka Kvetána. Pôjde o kruh ako symbol času a večnosti. O víťazovi rozhodla  21. marca 2022 odborná porota pod vedením významnej teroetičky umenia Ľuby Belohradskej. Kvetánov pamätník má tvar čiastočne levitujúceho kruhu – zhotovený môže byť z ocele alebo bronzu -, ktorý symbolizuje štít padajúci alebo opierajúci sa o zem.

„Samotný tvar kruhu tu zastupuje aj symbol času a večnosti, čím odkazuje k pietnemu miestu pamätníka,“ vysvetlil autor. Teleso pamätníka je doplnené o motív večného ohňa.

​Protokolárne miesto sa malo pôvodne nachádzať pri budove Úradu vlády SR, na mieste, kde stojí socha Mareka Čulena. Po kritike i nesúhlase Starého Mesta, ktorému sa miesto pri soche zakladateľa komunistickej strany zdalo nedôstojné a nereprezentatívne, sa hľadalo iné miesto. Areál na Rázusovom nábreží odobrila mestská časť i magistrát hlavného mesta, v októbri 2021 návrh schválila aj vláda.

Zdroj: TASR; Foto: Staré Mesto-srdce Bratislavy