Zažili sme jednu z najteplejších nocí v histórii meteorologických meraní

644

Noc zo štvrtka 8. na piatok 9. júla bola jednou z najteplejších nocí na našom území v histórii meteorologických meraní. Špecifická bola veľkým rozsahom územia s vysokou teplotou vzduchu. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav.

V Kamanovej podľa údajov z automatickej meteorologickej stanice neklesla teplota vzduchu medzi večerným a ranným meraním pod 25,9 °C. „Na hodnote aspoň 20 °C, charakterizujúcej tzv. tropickú noc, zotrvala teplota vzduchu počas uvedenej noci na výraznom množstve staníc naprieč celým Slovenskom, dokonca aj v takých lokalitách ako Kremnické Bane (cca 750 m n. m.), či Liptovský Mikuláš,“ uviedol SHMÚ v analýze zverejnenej na webe ústavu. V Topoľčanoch namerali 8. júla pred 22.00 h 32,2 °C, čo je podľa klimatickej databázy SHMÚ najvyššia hodnota teploty vzduchu, ktorú v tomto termíne meraní zaznamenali.

Vo štvrtok 8.7. namerali meteorológovia na meteorologickej stanici Mužla (okres Nové Zámky) 39,0 °C. Aspoň 37 °C bolo nameraných aj na staniciach Slovenský Grob, Bratislava-letisko, Kráľová pri Senci, Topoľčany, Nitra-Janíkovce, Mochovce, Hurbanovo, Želiezovce a Dolné Plachtince. V Hurbanove zároveň zaznamenali extrémne vysoký denný priemer teploty vzduchu, ktorý predstavoval 31,6 °C. Uplynulý štvrtok v Hurbanove bol podľa SHMÚ úplne najteplejším júlovým dňom v celej doterajšej histórii meraní, ktoré sa realizujú 150 rokov.

Zdroj: TASR, SHMÚ