Zomrel Milan Lasica

6876
Milan Lasica

Svojím celoživotným dielom bol neodmysliteľnou súčasťou najkvalitnejšej kultúry na Slovensku.

Narodil 3. februára 1940 vo Zvolene. Vyštudoval Vysokú školu múzických umení v Bratislave. Už počas štúdia začal vystupovať s Júliusom Satinským s autorským dialógmi v Tatre. Koncom šesťdesiatych rokov pôsobil v divadle Na Korze. V rokoch 1971 – 1972 sa nerozlučná dvojica udomácnila na doskách kabaretu Večerní Brno. V roku 1972 dostali angažmán v spevohre bratislavskej Novej scény, od roku 1978 účinkovali spolu aj v činohre Novej scény. V roku 1982 sa stal Milan Lasica neoddeliteľnou súčasťou novozaloženého Štúdia L+S, kde je v súčasnosti konateľom. Svoje intelektuálne herectvo využíva Lasica aj vo filmoch. Hral napríklad v snímkach Sladké hry minulého leta (1969), Buldoci a třešně (1981), Srdečný pozdrav ze zeměkoule (1982), Vážení přátelé, áno (1989), Výchova dívek v Čechách (1997), Pasti, pasti, pastičky či Obsluhoval jsem anglického krále (2006).

Milan Lasica bol známy aj na hudobnej scéne. S Juliusom Satinským a hudobníkom Jarom Filipom vydal album Bolo nás jedenásť (1981), S vetrom o preteky (1982) a My (1987). Svojím zameraním to bol herec, textár, spevák, režisér, moderátor, dramatik. Všetky jeho profesijné cesty však spájal spoločný fenomén – inteligentný humor. Jeho prínos pre kultúru ďaleko presahoval územie Bratislavského kraja, čoho dôkazom sú i doteraz udelené významné ocenenia tomuto veľkému umelcovi nielen na Slovensku ale i v Čechách.

Milan Lasica získal v roku 2020 Výročnú cenu Samuela Zocha – ocenenie, ktoré údeľuje Bratislavský samosprávny kraj.

Milan Lasica odpadol v nedeľu 18. júla 2021 na výročnom koncerte Bratislava Hot Serenaders. Oživiť sa ho už, žiaľ, nepodarilo. Zomrel na javisku svojho divadla.

„Keď sme koncom júna oceňovali najvýznamnejšie osobnosti Bratislavského kraja – a Milan Lasica bol medzi nimi – nenapadlo by mi, že ani nie mesiac na to budem písať tieto riadky.Milan Lasica bol viac ako polstoročie neodmysliteľnou súčasťou našej kultúrnej scény. Ako herec, textár, spevák, režisér, moderátor a dramatik. Celú jeho tvorbu spájal jeden fenomén – inteligentný humor. Taký neopakovateľný a nenahraditeľný. Skryté inotaje v jeho rozhovoroch s Júliusom Satinským dodávali veselosť a nádej generácii mojich rodičov, že raz pominie aj doba boľševika. Pamätám si, ako sme v osemdesiatych rokoch vždy po večierke počúvali nahrávky na magnetofónovej kazete na každom lyžiarskom. Celá trieda na gymnáziu poznala naspamät kompletné dialógy o zaváraní čerešní, pripadne hádku so Satinským o tom, kto vie lepšie po švédsky Milan Lasica odišiel symbolicky v nedeľu večer – na javisku svojho vlastného divadla. Od dnes je umelecká trojica Milan Lasica, Július Satinský a Jaro Filip opäť kompletná – v umeleckom nebi. Maestro, ďakujeme za všetko. Odpočívajte v pokoji. Pani Magda, prajem veľa sily a Vám aj celej rodine vyjadrujem úprimnú sústrasť,“ uviedol na sociálnej sieti župan Juraj Droba.

Foto: TASR