Na Slovensku je vtáčia chrípka! Agrorezort vyzýva k opatrnosti!

1279

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR potvrdilo na Slovensku výskyt vtáčej chrípky. Nákaza bola diagnostikovaná v Bratislave a Košiciach.

Ide o výskyt nákazy u vtáctva žijúceho v ZOO Košice, kde uhynuli kačice. Druhý prípad sa vyskytol u uhynutej labute veľkej vodnej plochy Veľký Draždiak v bratislavskej Petržalke. Ide o kmeň vírusu vtáčej chrípky H5N5. Informovalo o tom Národné referenčné centrum pre vtáčiu chrípku vo Zvolene.

Chovatelia musia byť obozretní a podozrivé prípady okamžite hlásiť veterinárnej správe. Vtáčia chrípka sa na Slovensku objavila aj v rovnakom období predchádzajúceho roka, pripomenul rezort pôdohospodárstva.

Agrorezort vyzýva chovateľov k opatrnosti! Pri nájdení uhynutých vtákov je dôležité nedotýkať sa ich tiel a nahlásiť túto skutočnosť kompetentným pracovníkom, t. j. na štátnu veterinu. Následne inšpektor veterinárnej správy vykoná obhliadku a posúdi, či uhynutý vták je vhodný na odber vzorky na testovanie. Inšpektor regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) zabezpečí odoslanie celého tela ako vzorky, prípadne jeho neškodné odstránenie či odvoz.

Vtáčia chrípka je infekčné ochorenie vyskytujúce sa hlavne u kury domácej, moriek, kačiek, husí, perličiek, prepelíc, holubov, bažantov, jarabíc, labutí, kormoránov, čajok, hrdličiek, škorcov, drozdov, lastovičiek, vrabcov, ale aj u pštrosov či emu. Ochorenie sa môže preniesť aj na iné cicavce. Hlavnými klinickými príznakmi je strata plachosti, znížená aktivita a príjem krmiva. Postihnuté jedince sa zhlukujú pod tepelným zdrojom, majú našuchorené perie, nosnice častejšie kvokajú. klesá znáška. Objavujú sa aj respiračné príznaky, ako sú kašeľ, kýchanie, chrapot, nadmerné slzenie, opuchy hlavy, viečok, výtok z nosových otvorov, ale aj poruchy tráviaceho a nervového systému.

Dobrou správe je, že vtáčia chrípka sa na človeka neprenáša.

Zdroj: TASR