Na Vajanského nábreží v piatok otvoria výstavu fotografií reflektujúcu rok vojny na Ukrajine

567
Vojnové kravy“ na Černihivských poliach. 04/2022 Autor: Ilay Tyle
Vojnové kravy“ na Černihivských poliach. 04/2022 Autor: Ilay Tyle

Ukrajinské veľvyslanectvo v SR a Bratislavské kultúrne a informačné stredisko spoločne pripravili výstavu fotografií „Rok neporaziteľnosti“. Otvoria ju symbolicky 24. februára – v deň tragického výročia totálnej vojny Ruska proti Ukrajine.

V piatok to bude rok, čo ruská armáda prekročila hranice cudzieho štátu a Rusko rozpútalo krvavú a zbytočnú vojnu u nášho východného suseda. Štvrtá spoločná výstava ukrajinskej ambasády a BKIS zachytáva uplynulé mesiace objektívom ukrajinských a zahraničných fotografov. Cieľom výstavy je upozorniť na totálnu ruskú agresiu proti Ukrajine a jej dôsledky.

„Ukrajinky a Ukrajinci na fotografiách sú vizuálnym stelesnením hrdinstva, utrpenia, nádejí a víťazstiev ukrajinského ľudu,“ hovorí veľvyslanec Ukrajiny na Slovensku Myroslav Kastran. „Od 24. februára 2022 už prešiel celý rok, ktorý možno právom nazvať rokom nezdolnosti.“

Medzi vystavujúcimi je napríklad oceňovaný ukrajinský fotograf a spravodajca práporu Azov – Dmytro Kozackij, ktorého zábery z Azovstaľu obleteli svet. Na jednej z fotografií nie je za objektívom, ale stojí pred ním. Vychudnutý, ale nažive. Tak ho zachytila dvojica fotografov Kostiantyn a Vlada Liberov v októbri minulého roka po jeho prepustení z ruského zajatia. 

Otvorenie výstavy sa uskutoční v piatok 24.2. o 14:00 v parčíku na Vajanského nábreží za účasti ukrajinského veľvyslanca na Slovensku Myroslava Kastrana, prvej námestníčky primátora Tatiany Kratochvílovej a ďalších hostí a hostiek. Výstava potrvá do 24. marca 2023. 

Zdroj: BKIS