Na výrobu jednej tony papiera sú potrebné tri až štyri tony dreva

599

Na výrobu jednej tony papiera sú potrebné tri až štyri tony dreva. Každá papierová vreckovka či utierka má ekologickú stopu. Čas od ich použitia po vyhodenie do koša nezodpovedá času a náročnosti ich výroby z dreva. Poukázala na to Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP).

Papier je druhá najčastejšie používaná surovina v bežnom živote ľudí. Vyrába sa z neho veľa výrobkov dennej spotreby, napríklad aj obaly. Aktuálne sa plastové obaly nahradzujú tými papierovými. „Ich vlastnosti, ktorými sú relatívne ľahká recyklácia a krátka doba rozkladu v prírode, sú zaujímavé aj z pohľadu odpadového hospodárstva,“ uviedla agentúra. Zároveň stúpa dopyt po dreve a je značná spotreba zdrojov pri jeho spracovaní.

SAŽP vysvetľuje, že papier vo svojom chemickom vzorci nesie uhlík a oxidy uhlíka prispievajú ku globálnemu otepľovaniu a zmene klímy tým, že znásobujú skleníkový efekt. Vreckovky, ako jeden z najčastejšie používaných jednorazových papierových výrobkov, sú príkladom neefektívne využívaných zdrojov a surovín. „Tieto výrobky sú vyrobené v poslednej možnej fáze recyklovania papiera. Jednoducho povedané, z nich už ďalší papier nebude,“ skonštatovala agentúra.

Zdroj: TASR