Prvenstvo v dejepisnej súťaži obhájila opäť župná škola

668
Prvenstvo v dejepisnej súťaži obhájila opäť župná škola

Na Úrade Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) sa uskutočnil 31. ročník Medzinárodnej dejepisnej súťaže žiakov gymnázií zo Slovenskej republiky a Českej republiky. Krajského kola sa zúčastnilo 42 žiakov, ktorí tak odprezentovali svoje dejepisné vedomosti.

„Dejiny nie sú len dátumy, mená a čísla. Je veľmi dôležité, aby sme si uvedomili, že to, čo formovalo náš súčasný svet má základ v dejinách, histórii, ktorej poznanie je veľmi dôležité pre pochopenie súčasnosti a formovanie budúcnosti. Som presvedčený, že mladí ľudia nemôžu pochopiť to, čo sa dnes deje, ak nepochopia to, čo sa dialo v nedávnej minulosti. Viaceré historické udalosti priniesli slobodu, demokraciu i voľnosť. Nezabúdajme, že história nás má poučiť o chybách našich predkov a inšpirovať nás tým pozitívnym, čo už bolo,“ prihovoril sa stredoškolákom predseda BSK Juraj Droba.

Do medzinárodnej súťaže sa prihlásilo 14 gymnázií rôznych zriaďovateľov. Z tohto počtu bolo šesť v pôsobnosti BSK. Sériu otázok vypracovala odborná komisia a týkali sa konkrétneho historického obdobia. Témou tohtoročného ročníka boli Európske dejiny 1945-1975 od začiatku Postupimskej konferencie do podpisu Záverečného aktu Konferencie o bezpečnosti a spolupráci v Európe.

Minulý rok získali prvenstvo žiaci župného GymnáziaJ. Papánka na Vazovovej ulici v Bratislave. Aj tento rok sa víťazom stala župná škola a to Škola pre mimoriadne nadané deti a gymnázium na Teplickej v Bratislave. Ako druhé skončilo Gymnázium Bilíkova a tretiu  priečku obsadilo Evanjelické lýceum na Vranovskej v Bratislave.

Medzinárodnú dejepisnú súťaž českých a slovenských gymnázií organizuje Nadačný fond Gaudeamus pri Gymnáziu Cheb, ktorý je od roku 1992 vyhlasovateľom súťaže preverujúcej dejepisné poznatky študentov.  Od roku 2014 sa do nej môžu zapájať okrem českých gymnazistov aj žiaci slovenských gymnázií. Súťaž je už niekoľko rokov najväčším stretnutím študentov stredných škôl zo Slovenska a Čiech. V Českej republike je dokonca považovaná za jednu z najprestížnejších stredoškolských súťaží s rozpočtom niekoľko miliónov českých korún a pravidelne sa koná s podporou vlády Českej i Slovenskej republiky.

Foto: Monika Kováčová