Najrýchlejšie prsty na Slovensku nájdete na Obchodnej akadémii Nevädzová

942

Tomáš Greguš je na Obchodnej akadémii Nevädzová 3 v Bratislave ešte len v 2. ročníku, ale už teraz s prehľadom poráža slovenskú konkurenciu v disciplíne, ktorá vyžaduje sústredenie a pevné nervy. Už 56. ročník súťaže stredoškolákov s názvom SIP (Spracovanie textu na počítači) sa konal pod vedením Štátneho inštitútu odborného vzdelávania v Martine v troch kategóriách. Jednou z nich je písanie na počítači.

Súťažiaci musí v desaťminútovom odpise neznámeho textu získať čo najvyšší počet úderov, pričom sa mu za každú chybu zráža 50 bodov. Tomáš postúpil už z krajského kola z 1. miesta, avšak vo finále sa mu podarilo prevalcovať konkurenciu s vysokým náskokom a získal tak titul Majster Slovenska. Jeho výkon 4688 čistých úderov znamená, že píše rýchlosťou necelých 8 úderov do klávesnice za sekundu.

Talentovaných žiakov škola vyhľadáva pomocou celoškolskej súťaže Vianočné rýchle prsty, kde samotný Tomáš exceloval pod vedením Ing. Dany Levčíkovej už vlani ako kadet. V tomto školskom roku ho na súťaž špeciálne pripravovala Ing. Terézia Garaiová. Vyučujúcim predmetu administratíva a korešpondencia na OA Nevädzová sa v posledných rokoch podarilo nájsť veľmi efektívny spôsob, ako trénovať rýchlosť a presnosť písania na počítači desaťprstovou hmatovou metódou. Podľa slov jej absolventov ide o zručnosť, ktorú využívajú vo svojom osobnom a pracovnom živote hádam najviac.

Zdroj: OA Nevädzová