Vinohradnícky náučný chodník Pezinok

3794

Prinášame vám štvrtý diel zo seriálu Náučné chodníky. Spoznávajte s nami skryté zákutia Bratislavského kraja.

Vinohradnícky náučný chodník vedie malebnou krajinou malokarpatských vinohradov. Prejdete sa cez Starú horu, lokalitu, kde sa zachovali najstaršie vinohrady v pezinskom chotári. Po ceste uvidíte vahadlovú studňu, dozviete sa, čo sú to hájenky a za akým účelom boli na území mesta Pezinok vybudované vodné nádrže ako napríklad Rozálka.

Informačný panel Vinohradníckeho náučného chodníka v Pezinku na Starej hore, foto: Ivan Ružek, naucnechodniky.eu
Vahadlová studňa pri Vinohradníckom náučnom chodníku v Pezinku, foto: Zora Machová, naucnechodniky.eu

V rámci krátkej odbočky medzi 9. a 10. informačným panelom sa dostanete na pekne upravenú vyhliadku. Z tohto miesta sa vám naskytne jeden z najkrajších pohľadov na historické centrum Pezinka orámované malebnou panorámou vinohradov.

Vyhliadka nad Vinohradníckym náučným chodníkom, foto: Zora Machová, naucnechodniky.eu

Pokračovaním od vyhliadky po modrej turistickej značke sa dostanete na pezinskú kalváriu ukrytú v malokarpatských lesoch.

Pezinská kalvária, foto: Zora Machová, naucnechodniky.eu
Vodná nádrž Rozálka pri rovnomennom rekreačnom areáli na Vinohradníckom náučnom chodníku nad Pezinkom s mohutným malokarpatským Veľkým Javorníkom s leteckým radarom na jeho plochom temene (vpravo na obzore), foto: Zora Machová

Ďalej sa dozviete aká odroda viniča je typická pre túto lokalitu, čo sú to pustáky, Peregský dom a kamenice.

Prechádzku Vinohradníckym náučným chodníkom môžete začať buď na Kutuzovovej ul. (Pezinok, Cajla) alebo na Kupeckého ul. (Pezinok, Rozálka), pričom vás čaká spolu 14 zastávok, z toho 12 informačných panelov a 2 mapy.

Tipy a inšpirácie na ďalšie vychádzky po Bratislavskom regióne nájdete na našom webe v sekcii Náučné chodníky alebo Tematické cesty.

Zdroj: naucnechodniky.eu