Návrat na Slovensko: Vstupenkou je očkovanie alebo termín na PCR test

17213

Cestovanie sa zatiaľ nebude obmedzovať, ale podmienkou pre návrat do SR bude očkovanie, alebo preukázanie sa dohodnutým termínom na PCR test. Okrem toho sa všetci, zaočkovaní aj nezaočkovaní, budú musieť registrovať do formulára eHranica.

Nebude už platiť výnimka pre ľudí, ktorí prekonali Covid, pretože ich imunita pri novom delta variante koronavírusu nemusí byť dostatočná. Zmeny nastávajú v súvislosti s novým delta variantom koronavírusu, ktorý je nákazlivejší a nebezpečnejší ako doterajšie varianty koronavírusu a v krajinách ako Veľká Británia alebo Portugalsko spôsobuje prudký nárast nových prípadov. Cieľom opatrení je oddialiť príchod nového variantu koronavírusu.

Delta variant nového koronavírusu je podľa odborníka na tropickú medicínu Vladimíra Krčméryho novou situáciou. „Vírus je dva- až sedemkrát nákazlivejší. Má kratšiu inkubačnú dobu. Nemá síce vyššiu mortalitu, ale tým, že sa rýchlo šíri, zas nám naplní nemocnice tak, že sa nebude dať robiť iná medicína. Pri dvoch dávkach očkovania je omnoho nižšia šanca, že sa človek nakazí,“ vysvetlil Krčméry. Podľa jeho slov je po jednej dávke očkovania 30-percentná ochrana pred týmto variantom, po dvoch dávkach ide o 80 až 85 percent.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR