Navždy nás opustil režisér Pavel Uher. Život zasvätil bábkovému divadlu

1642
Pavel Uher

Vo veku 75 rokov zomrel Pavel Uher, ktorý v rokoch 1973 až 1982 pôsobil ako interný režisér Štátneho bábkového divadla (dnes Bratislavské bábkové divadlo).

Za deväť sezón v Štátnom bábkovom divadle zinscenoval tituly ako Rozprávka o cárovi Saltánovi, Petruška, Vták Ohnivák, Malý princ, Radúz a Mahuliena alebo Peťo a vlk, no režíroval aj vlastné hry Ak máte sedem ako ja a Jačmienok. Počas toho režíroval a písal scenáre aj pre televíziu, podieľal sa na seriáloch, televíznych bábkových inscenáciách alebo na cykle Filmárik a Filmuška. Do Štátneho bábkového divadla prišiel z Krajského bábkového divadla v Banskej Bystrici, neskôr spolupracoval aj s Bábkovým divadlom v Košiciach, Komornou
operou SND, kladnianskym divadlom Lampion, divadlom Bavka v Užhorode či s Domom umenia pre deti Bibiana alebo s RTVS. Pôsobil aj ako pedagóg na Katedre bábkarskej tvorby VŠMU v Bratislave a viedol vydavateľstvo divadelných textov Theatrum Mobile v Prahe. Okrem toho písal knihy pre deti aj odborné publikácie.

Pavel Uher vychádzal počas svojho pôsobenia v Štátnom bábkovom divadle z presvedčenia, že bábkové divadlo nie je prostredím nezáväznej zábavy, ale miestom na aktívne prijímanie závažných životných myšlienok vyslovených umeleckou formou, v čom našiel aj podporu vtedajšej dramaturgičky ŠBD Kataríny Revallovej.

Práve so svojím zmyslom pre umelecký jazyk sa prejavil ako významný autor bábkových hier plných symboliky a metafor.

Česť jeho pamiatke a úprimnú sústrasť pozostalým.

Ing. Ján Brtiš
riaditeľ Bratislavského bábkového divadla a kolektív