Navždy odišiel profesor Pavel Traubner, významný neurológ a pedagóg

1257
Prof. MUDr. Pavel Traubner, DrSc. (*2. máj 1941, Ilava – †14. november 2024, Bratislava). Foto: Michal Svitok, TASR
Prof. MUDr. Pavel Traubner, DrSc. (*2. máj 1941, Ilava – †14. november 2024, Bratislava). Foto: Michal Svitok, TASR

Vo štvrtok 14. 11. 2024 pred polnocou zomrel v Bratislave profesor MUDr. Pavel Traubner. Bol významný slovenský neurológ, pedagóg a spoločenský činiteľ, ktorý svojím životom a prácou zanechal hlbokú stopu v slovenskej medicíne a spoločnosti.

Narodil sa v Ilave do židovskej rodiny a počas druhej svetovej vojny prežil holokaust vďaka odvahe a pomoci blízkych. Táto skúsenosť ho hlboko ovplyvnila a formovala jeho hodnoty na celý život. Po vojne sa rodina vrátila do Ilavy, kde Pavel pokračoval v štúdiu. V rokoch 1958 až 1964 študoval na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, kde získal titul MUDr.

Počas svojej kariéry pôsobil na viacerých významných pozíciách. Pracoval ako asistent na Katedre patologickej anatómie a neskôr ako odborný asistent, docent a napokon profesor na Katedre neurológie Lekárskej fakulty UK v Bratislave. Od roku 1991 až do roku 2008 bol prednostom I. neurologickej kliniky Fakultnej nemocnice a Lekárskej fakulty UK. V rokoch 2000 až 2007 zastával funkciu dekana Lekárskej fakulty Univerzity Komenského, pričom sa výrazne zaslúžil o modernizáciu výučby a podporu vedeckého výskumu.

Prof. Traubner bol uznávaným odborníkom v oblasti neurológie, autorom a spoluautorom mnohých odborných publikácií, ktoré prispeli k lepšiemu pochopeniu a liečbe neurologických ochorení. Okrem medicíny sa aktívne venoval spoločenskej angažovanosti. Bol čestným predsedom Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku a podpredsedom Výboru pre národnostné menšiny a etnické skupiny Rady vlády Slovenskej republiky pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť. Jeho osobné skúsenosti z obdobia holokaustu ho viedli k intenzívnej práci v oblasti ľudských práv a boja proti diskriminácii.

Za svoje zásluhy bol ocenený viacerými významnými vyznamenaniami. Medzi najvýznamnejšie patrí Krištáľové krídlo v oblasti medicíny a vedy, ktoré získal v roku 2000, a Medaila Slovenskej akadémie vied za podporu vedy udelená v roku 2005.

Prof. Pavel Traubner bol nielen vynikajúcim odborníkom, ale aj človekom s hlbokým zmyslom pre humanizmus a spravodlivosť. Jeho životný príbeh je svedectvom o sile ľudského ducha, schopnosti prekonať ťažkosti a odhodlaní prispieť k lepšiemu svetu. Jeho odkaz zostáva inšpiráciou pre mnohých, ktorí ho poznali ako lekára, učiteľa, kolegu či priateľa.

Prečítajte si: Tragické osudy dejín nesmú upadnúť do zabudnutia. Sú naším mementom

80. výročie prvého transportu židovských žien a dievčat na Patrónke:

Foto: Monika Kováčová, BSK