Ambulantný sektor by mal od štátu dostať dodatočné financie, konkrétne 283 miliónov eur. Lekár kraja hovorí, že to bolo nevyhnutné a potrebné, ale nebolo to správne. Nemožno naliať peniaze len tak bez protihodnoty napríklad v podobe kvality, dostupnosti, či efektívnosti. Avšak na to nebol čas. Suma by ale mala stačiť len na prevádzku, prípadnú kompenzáciu nákladov, rozhodne nie na rozvoj a inovácie. Táto reforma snáď zdravotníctvo ešte len čaká. Dodatočné dofinancovanie ambulantného sektora poplatky nezruší. Podľa Szalaya treba prijať legislatívu ohľadom poplatkov, dať tomu celému jasný rámec a nepredstierať, že poplatky nie sú.
Vypočujte si podcast Bratislavského samosprávneho kraja TU.
Ministerstvo zdravotníctva a ambulancie sa dohodli na dofinancovaní sektora. Do ambulancií má ísť 283 miliónov eur navyše. Zdroje sa rozdelia rovnomerne medzi segment všeobecnej ambulantnej starostlivosti (73 miliónov eur) a špecializovanej ambulantnej starostlivosti (210 miliónov eur). Dospelo sa k dohode, ale čo konkrétna suma? Pôvodne deklarovaná suma mala byť o 40 miliónov viac. Bude to stačiť na prevádzku, ale aj prípadný rozvoj?
Súčasne sa vo vláde ozvali hlasy, aby sa urobil konečne poriadok v poplatkoch. Tak dočkáme sa stavu, že nebudú vznikať rôzne kreatívne poplatky? Aké projekty sa dostali do Plánu obnovy? Sú pre zdravotníctvo zmysluplné alebo práve naopak sú tam také, bez ktorých by sme sa zaobišli a situáciu v rezorte nezlepšia?
Pozrite si rozhovor s Tomášom Szalayom