Nemocnice potrebujú krv. Nebojte sa ju darovať počas pandémie

3013
V dobe pandémie je krvi nedostatok. Odberu sa však báť nemusíte, vďaka prísnym opatreniam sú darcovia chránení.
V dobe pandémie je krvi nedostatok. Odberu sa však báť nemusíte, vďaka prísnym opatreniam sú darcovia chránení.

Darovanie krvi je nesmierne šľachetný čin. Tento článok sme napísali pre tých, ktorí by radi darovali, ale majú obavy o vlastné zdravie.

Ak sa cítite zdraví, pomôžte zachrániť život iným a darujte cennú krv, ktorej je v tomto období nedostatok. Mobilné odbery sú počas pandémie zrušené, krv môžete darovať na odberových pracoviskách Národnej transfúznej služby SR a na hematologicko-transfúznych oddeleniach nemocníc. My spolu s kolegami z Úradu BSK darujeme pravidelne v ružinovskej nemocnici.

Aby ste mohli darovať krv, musíte byť zdraví. Vašu krv preto lekár najskôr vyšetrí.
Aby ste mohli darovať krv, musíte byť zdraví. Vašu krv preto lekár najskôr vyšetrí.

Bezpečné darovanie v čase pandémie

Jedným z prvých a najdôležitejších opatrení je objednávanie na presný čas. Nezabudnite si preto na transfúznu stanicu vopred zavolať a požiadať o termín. Ak by ste radi prišli viacerí, môžete tak spraviť, ale netvorte väčšie skupinky, ako 4-5 ľudí, objednaní budete na podobný čas. V čakárni aj odberových miestnostiach tak budú dodržané rozostupy, ktoré sú najmä pre vašu vlastnú ochranu. Niekoľko dní pred odberom sledujte svoj zdravotný stav či teplotu a ak sa necítite úplne fit, odber radšej presuňte. Takisto, ak máte podozrenie, že ste boli v kontakte s niekým pozitívnym na COVID-19.

Deň pred oberom aj ráno tesne pred ním pite veľa tekutín a jedzte ľahko stráviteľné jedlá, vyhnite sa alkoholu či prílišnej fyzickej záťaži. Po príchode na transfúzne oddelenie vám bude zmeraná teplota, hranica je 37 stupňov. Vydezinfikujete si ruky, nasadíte ochranné návleky na obuv a dostanete čisté jednorazové rúško. Vyplníte dotazník pre darcov a po registrácii pokračujete na prvý kontrolný odber krvi a zmeranie krvného tlaku.

Pred odberom si dajte ľahké raňajky, pite dostatok tekutín a vyhnite sa liekom bez predpisu či alkoholu.
Pred odberom si dajte ľahké raňajky, pite dostatok tekutín a vyhnite sa liekom bez predpisu či alkoholu.

Výsledky, ako aj vaše odpovede v dotazníku, s vami v súkromí vyhodnotí lekár a rozhodne, či môžete ísť na odber krvi. Poučí vás aj o súčasnom pravidle v súvislosti s výskytom koronavírusu – ak do 14 dní pocítite príznaky respiračného ochorenia, ste povinný to oznámiť na danom kontaktnom čísle. Je veľmi dôležité, aby sme boli v tomto období maximálne zodpovední.

Krv totiž na COVID-19 testovaná nie je a po odbere putuje do karantény. Ak sa počas nej darca ozve, že je pozitívny, alebo má príznaky ochorenia, krv bude zničená. Ak vás lekár vyhodnotí ako zdravého a vhodného darcu, pokračujete do odberovej miestnosti. Samotný odber krvi trvá niekoľko minút, je nebolestivý a väčšina ľudí ho dobre znáša. Ak by ste cítili nevoľnosť, personál sa o vás postará do doby, kým vám bude lepšie. Obavy o vlastné zdravie v súvislosti s darovaním preto naozaj nie sú na mieste.

Krv putuje po odbere do karantény. Ak sa darca počas 14 dní po odbere cíti chorý, je povinný to oznámiť a krv bude zničená.
Krv putuje po odbere do karantény. Ak sa darca počas 14 dní po odbere cíti chorý, je povinný to oznámiť a krv bude zničená.

Chcete pomôcť niekomu konkrétnemu?

Existuje možnosť darovať krv pre konkrétnu osobu. Musíte to oznámiť už pri registrácii a budete potrebovať jej osobné údaje a názov nemocnice, kde sa nachádza. Majte však na pamäti, že krv má svoju expiráciu, a preto je lepšie skoordinovať sa s blízkymi a ďalšími darcami, aby chodili postupne a nie všetci naraz. 

Kto môže darovať krv

  • Musíte mať vek od 18 do 60 rokov. Pokiaľ ste pravidelným darcom, môžete darovať krv až do svojich 65 rokov. Frekvencia darovania je pre mužov 3 mesiace a pre ženy 4 mesiace od posledného odberu.
  • Musíte mať telesnú hmotnosť minimálne 50 kg.
  • Nesmiete byť nosičom vírusu HIV (mať AIDS).
  • Nemôžete byť po prekonaní hepatitídy (žltačky) typu B a C.
  • Nemôžete trpieť na iné závažné a chronické ochorenia.

Krv nedarujte v prípade (resp. trvalo nemôžete darovať krv):

  • Užívania drog vnútrožilovo či vnútrosvalovo teraz alebo v minulosti.
  • Poskytovaní alebo prijímaní platených sexuálnych služieb.
  • Pohlavného styku medzi mužmi.
  • Promiskuitného spôsobu života s častým striedaním sexuálnych partnerov.
  • Užívania anabolických steroidov, ktoré nie sú predpísané lekárom.
  • Liečby poruchy zrážania krvi krvnými prípravkami.
  • Darovanie krvi nie je spôsobom otestovania sa na nosičstvo krvou prenosných chorôb! Pamätajte na to ešte predtým, než sa rozhodnete stať sa darcom krvi.
  • Pre ženy nie je vhodné ísť darovať krv počas menštruácie, resp. tesne pred ňou alebo po nej.