Urgentný príjem v Malackách sa zaradí do štátnej siete

727

Ústavná pohotovostná služba (ÚPS) v malackej Nemocnici, ktorej hrozilo zrušenie, nielenže bude pokračovať aj v tomto roku, ale najnovšie Ministerstvo zdravotníctva SR zaradilo Nemocnicu Malacky do pevnej siete poskytovateľov urgentného príjmu 1. typu. Vyhovelo tak žiadosti bratislavskej župy i mesta Malacky.

„Je to veľmi dobrá správa pre obyvateľov Dolného Záhoria. Podarilo sa nám nájsť zhodu všetkých aktérov, aby tzv. urgent zostal fungovať aj po 1. januári 2021 a aby sme našli udržateľný spôsob jeho financovania. Za to patrí veľké poďakovanie Ministerstvu zdravotníctva, mestu Malacky aj prevádzkovateľovi malackej nemocnice,“ vyhlásil Juraj Droba, predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK).

Táto služba tak bude financovaná prostredníctvom verejného zdravotného poistenia s účinnosťou od 1. februára 2021, nakoľko sa Bratislavský samosprávny kraj rozhodol, že od začiatku roka 2021 ukončuje dofinancovanie tejto zdravotnej služby pre obyvateľov kraja. Vláda dnes materiálu z dielne ministerstva zdravotníctva dala „zelenú“.

Rezort zdravotníctva z dôvodu zachovania dostupnosti zdravotnej starostlivosti v regióne predložil úpravu nariadenia vlády rozširujúcu sieť, ktorá poskytuje ústavnú pohotovostnú službu na urgentnom príjme 1. typu o Nemocnicu v Malackách.

„Považujeme v tejto náročnej dobe, kedy pandémia zasiahla už všetky nemocnice, za dôležité, aby obyvatelia Záhoria mali dostupnú zdravotnú starostlivosť čím bližšie k svojmu domovu a pomohli tak odľahčiť momentálne vyťažené bratislavské urgentné príjmy,“ uviedol minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.

Nemocnica Malacky sa tak od prvého februára považuje za zaradenú do pevnej siete poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti s ústavnou pohotovostnou službou na urgentnom príjme 1. typu.