Pripomíname si obete holokaustu

2231
Župan Juraj Droba si dnes uctil pamiatku obetí holokaustu pri pamätníku na Rybnom námestí.
Župan Juraj Droba si dnes uctil pamiatku obetí holokaustu pri pamätníku na Rybnom námestí.

27. január je Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. My sme si tento deň pripomenuli pri Pamätníku holokaustu na Rybnom námestí v Bratislave.

Nie je to tak dávno, čo na Slovensku platili radikálne protižidovské opatrenia. Holokaust sa nesmie stať abstraktným pojmom, a preto aj Bratislavská župa napomáha k tomu, aby sme si toto temné obdobie pripomínali a aby aj mladí ľudia vedeli, čo spôsobil. Pomôže nám to, aby sa nič podobné už nikdy nezopakovalo.

Pre študentov na župných stredných školách pravidelne organizujeme exkurzie do Múzea holokaustu v Seredi, pozývame ich na diskusie a prednášky. V Senci rekonštruujeme vzácnu synagógu, ktorá za desiatky rokov takmer schátrala a máme v pláne zachrániť aj svätojurskú.

Počet obetí sa nikdy nedozvieme

Dátum 27. január symbolizuje oslobodenie koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auschwitz – Birkenau v roku 1945. Vznikol v roku 1940 a pôvodne mal nacistom slúžiť na držanie politických väzňov. Neskôr sa však stal vyhladzovacím táborom pre Židov z celej Európy. Počet obetí v tomto koncentračnom tábore nie je možné vyčísliť, ale historici odhadujú, že toto desivé číslo mohlo byť okolo 1 a pol milióna.

Pamätník holokaustu v Bratislave je na mieste, kde pôvodne stála synagóga.  Slávnostne ho odhalili 28. augusta 1997. Jeho autorom je akademický sochár Milan Lukáč, úpravu priestranstva vrátane Steny spomienok navrhli architekti Peter a Lucia Žalmanovci. 

International Day of Commemoration in Memory of the Victims of the Holocaust 2021

Pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu Vás pozývame pozrieť si online diskusiu, ktorú organizovala Organizácia Spojených Národov. Hlavnými rečníkmi podujatia bola nemecká kancelárka Angela Merkelová, generálny tajomník OSN António Guterres, generálna riaditeľka UNESCO Audrey Azoulay a predseda 75. Valného zhromaždenia OSN Volkan Bozkir.