Neuveriteľný úspech: Mladí slovenskí vedci vyvinuli umelú pľúcnu ventiláciu

17285

Prístroj bude slúžiť ako náhrada umelej pľúcnej ventilácie, ktorú bude možné použiť, keď už v nemocniciach nebude dostupný žiaden štandardný prístroj.

„Po tom, ako sa kríza so závažným ochorením COVID-19, ktoré spôsobuje vírus SARS-CoV-2 na území Talianska vymkla kontrole a zistil sa akútny nedostatok zdravotníckych pomôcok udržiavajúcich pacientov pri živote vďaka mimotelovému obehu a podpore pľúcnej ventilácie, sme sa rozhodli začiatkom marca pomôcť v rámci našich najlepších aktuálnych možností a vedomostí expresným vyvinutím lacnej, regulovateľnej a široko kompatibilnej pľúcnej ventilácie,“ informovala Prírodovedecká fakulta Univerzity Komenského.

Predsa len sme v tom všetci spolu, hodiny nám už odbili a nie je preto čas nazvyš, každá myšlienka a pomoc je cesta ako to spolu zvládneme.
Daniel Furka, Doktorand katedry fyzikálnej a teoretickej chémie PriF UK

Na základe informácií z Talianska a Španielska je možné predpokladať, že v prípade nepriaznivého vývoja pandémie koronavírusu SARS-CoV-2 nebude ani na Slovensku dostatok prístrojov na umelú pľúcnu ventiláciu (ÚPV). Rozhodnúť, kto dostane šancu prežiť a kto nie, predstavuje najťažšie a psychicky najviac devastujúce rozhodnutie v živote lekára.

„Nami vyvinutá jednoduchá náhrada ÚPV predstavuje alternatívu, ktorú bude možné použiť, keď už v nemocniciach nebude dostupný žiaden štandardný prístroj. Bežné ventilácie s cenami niekoľko desiatok tisíc eur majú v krízovom stave obmedzené možnosti avšak nami vyvinuté zariadenie s názvom Q-vent má konštrukčnú cenu približne 80€ a je kompatibilné s rôznymi bežnými nemocničnými pomôckami, pričom máme kapacitu vyrobiť denne 15 kusov.“

Ako vedci nepracujeme pre osobné blaho, ale pre generácie, ktoré prídu po nás.
Samuel Furka, Doktorand katedra fyzikálnej a teoretickej chémie PriF UK

Zariadenie bolo vyvinuté doktorandami Mgr. Samuelom Furkom a Mgr. Danielom Furkom z Katedry fyzikálnej a teoretickej chémie Prírodovedeckej fakulty UK v spolupráci s medikom a asistentom na anesteziológií Daliborom Gallikom z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a primárom oddelenia ambulantnej chemoterapie JUDr. MUDr. Patrikom Palackom MBA. MPh. Phd. LL.M., z Národného Onkologického ústavu.

Našim cieľom je čo možno najrýchlejšie pomôcť v krízových situáciách pacientom a doktorom, ktorí nemajú aktuálne prístup ku klasickej pľúcnej ventilácii. Vývoj prístroja bol vykonaný v expresnom termíne, celé týždne sa pracovalo denne dňom aj nocou, pričom počas tejto doby vznikli spolu 3 rôzne prototypy.

“Toto ochorenie, okrem toho, že spôsobilo veľa utrpenia, prinieslo aj jedno pozitívum a to spojenie špičkových vedcov, lekárov, študentov a celej verejnosti pre spoločné dobro.“
Dalibor Gallik, Medik a asistent na anesteziológií

Prístroj bol otestovaný na ústave simulačného a virtuálneho medicínskeho vzdelávania lekárskej fakulty UK v Bratislave. Výsledky potvrdili použiteľnosť zariadenia. Autori projektu veria, že po testoch sa podarí zariadenie na základe klinického pozorovania vylepšiť a poznatky zužitkovať v novej generácií zariadenia. Zároveň zostavujú pracovnú skupinu, ktorá zariadenia pomôže nasadiť pre pomoc v Taliansku a Španielsku.

Rozhodnúť, kto dostane šancu prežiť a kto nie, predstavuje najťažšie a psychicky najviac devastujúce rozhodnutie v živote lekára.
Patrik Palacka, primár oddelenia ambulantnej chemoterapie NOÚ

„V prípade úspechu, by bol tento krok pre Slovensko ale aj ostatné krajiny v núdzi obrovský benefit. Dúfame, že vďaka zariadeniu sa podarí zachrániť čím viac pacientov. K dnešnému dňu na zariadeniach pre núdzové riešenia v zdravotníctve a jeho podpore pracuje v SR ale aj v zahraničí množstvo špičkových tímov ale aj nadšencov, čo ako odborníci oceňujeme a dúfame, že aj vďaka nim túto krízu ustojíme,“ dodali autori projektu.

Zdroj: Prírodovedecká fakulta UK, Foto: TASR