NIE rakovine. Dnes budeme opäť očkovať proti HPV vírusu

1418

V piatok 16. decembra 2022 sa môžete dať zaočkovať v zdravotnom stredisku v bratislavskej Petržalke.

V zdravotnom stredisku na Rovniankovej 1 v piatok 16. 12. 2022 od 13:00 do 18:00 preočkujeme tých, ktorých sme už zaočkovali, ale budeme podávať aj prvé dávky. Je však potrebná registrácia na presný čas (link nájdete nižšie). Očkujeme deti (od 9 rokov) aj dospelých, obe pohlavia. Očkovacia schéma je dvojdávková pre deti do 15 rokov a trojdávková nad 15 rokov.

„Je to možnosť, ako predísť rakovine. Je to asi jediná rakovina, ktorá má tento infekčný pôvod a dá sa jej zabrániť,“ pripomína lekár kraja a riaditeľ odboru zdravotníctva Úradu BSK Tomáš Szalay.

PROSÍM, OBJEDNAJTE SA TU: bit.ly/3Y1mlPP

Očkovanie proti HPV je plne hradené pre 12-ročné dievčatá a chlapcov (dovŕšený 12. rok, ešte pred 13. narodeninami). Staršie dievčatá a chlapci môžu využiť benefit zdravotných poisťovní, ktoré im preplatia spätne časť ceny vakcíny. Podrobnosti nájdete na ich stránkach poisťovní Všeobecná zdravotná poisťovňa, Union a Dôvera. Dospelí vakcínu uhrádzajú v plnej výške.

HPV (ľudský papilomavírus) je rakovinotvorný vírus, ktorý môže spôsobiť rakovinu u oboch pohlaví. Na Slovensku zbytočne zomiera na rakovinu krčka maternice viac ako 200 žien ročne. Okrem rakoviny krčka maternice sú to aj iné nádory – rakovina vagíny, penisu alebo konečníka. 

Dostupná je účinná prevencia vo forme očkovania a preventívnych prehliadok. Vakcína je vhodná pre všetky vekové kategórie od 9 rokov a obe pohlavia. Očkovacia schéma je dvojdávková (do 15 rokov) resp. trojdávková (pre starších ako 15-ročných).

Chráňte seba, aj zdravie vašich detí. Tešíme sa na vás. 

Očkovanie usporadúva Bratislavský kraj v spolupráci s o. z. LIGA PROTI RAKOVINE a o. z. NIE RAKOVINE.