Nové Mesto pokračuje v rekonštrukcii lanovky Kamzík – Železná studnička

775

Z dôvodu druhej fázy rekonštrukcie je lanová dráha Kamzík – Železná studnička od pondelka 12. septembra 2022 mimo prevádzky. Mestská časť Nové Mesto o tom informuje na sociálnej sieti.

„Za spôsobený výpadok služieb sa ospravedlňujeme, ďakujeme za vašu priazeň v sezóne 2022 a po ukončení rekonštrukcie vás opäť radi privítame,“ približuje mestská časť.

Lanovka je unikátom nielen tým, že po uzatvorení sedačkovej lanovky Dedinky – Geravy v septembri 2009 sa lanová dráha Železná studnička – Kamzík stala poslednou svojho typu na území Slovenska. V rámci celého Československa ide dokonca o jedinú existujúcu dvojsedačkovú lanovku z produkcie bývalej TRANSPORTY Chrudim. Unikátom je aj svojou spoľahlivosťou. Do dnešného dňa sa nej nestala ani jedna porucha, pri ktorej by nebol možný dojazd cestujúcich do staníc.

Pôvodná lanovka začala premávať 11. júla 1972 a jej prevádzka sa skončila v roku 1990. Koncom januára 2005 odkúpilo nehnuteľnosť, teda pozemky aj stavby, za vtedajších 19,5 milióna korún hlavné mesto, ktoré stavbu následne zverilo mestskej časti. Tá ju zrekonštruovala za 32 miliónov korún. Lanovku opätovne uviedli do prevádzky 30. septembra 2005.

Zdroj: Bratislava-Nové Mesto