Nepodceňujte pravidelnú kontrolu prostaty a choďte na preventívnu prehliadku k urológovi

974

Hodina času môže zachrániť život. Spojením slov noVEMBER a anglického slova MOustache (fúzov) vznikol jedinečný názov celosvetovej kampane. MOVEMBER už od roku 2003 upozorňuje na dôležitosť prevencie pred vznikom rakoviny prostaty, mužskej žľazy veľkosti orecha, ktorá leží na dne močového mechúra.

Rakovina prostaty je celosvetovo druhé najčastejšie zhubné nádorové ochorenie mužov, pričom najčastejšie postihuje mužov vo vyššom veku – viac ako polovica prípadov sa objaví u mužov starších ako 70 rokov. U nás s touto diagnózou žije približne 11 000 mužov, pričom ročne pribúda takmer 2 000 nových pacientov. Toto nádorové ochorenie môže byť dedičné.

V počiatočných štádiách rakoviny prostaty sa často neprejavujú žiadne príznaky ochorenia. Preto je návšteva urológa tak životne dôležitá. Príznaky, ktoré bývajú častým prejavom ochorenia súvisia s tým, že nádor tlačí na močovú trubicu. To sa prejavuje napríklad častým alebo sťaženým močením, či naliehavým nutkaním na močenie.

Do tohtoročnej kampane MovemBER sa zapojili sa aj známe slovenské herečky, speváčky, športovkyne či političky. Aj ony sa snažia vyzvať mužov, aby sa nebáli a navštívili svojho urológa. Na stránke www.dalsom.sk vyzývajú všetky ženy k rozhovorom s mužmi, ktoré im môžu zachrániť zdravie, či dokonca život.

Nárok na preventívnu urologickú prehliadku majú muži bez genetického rizika od svojich 50 rokov a v prípade vyššieho rizika, teda výskytu rakoviny u prvostupňového príbuzného už od 40 roku života.

Nepodceňujte pravidelnú kontrolu prostaty a choďte na preventívnu prehliadku k urológovi. Zdravie máme len jedno.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR; Foto: www.nierakovine.sk