Juraj Droba: Eurofondy v kraji vieme efektívne vyčerpať

1378
Zľava: Veronika Remišová, Natália Milanová, Juraj Droba

Dvadsať miliónov eur pre Bratislavský kraj. To je suma, ktorá bude smerovať predovšetkým do kultúry, ale tiež na zvýšenie kapacít v materských školách, do sociálnych služieb a na pomoc v oblastiach najviac zasiahnutých pandémiou. Vicepremiérka Veronika Remišová, župan Juraj Droba, primátor Bratislavy Matúš Vallo a ministerka kultúry Natália Milanová rokovali o využití eurofondov v Bratislavskom kraji.

Išlo o stretnutie predstaviteľov inštitúcií priamo zodpovedných za napredovanie programu IROP – Integrovaného regionálneho operačného programu. Tento eurofondový program je primárne určený pre kompetencie samospráv. Všetci štyria aktéri sa zhodli na prioritách a našli riešenia, ako o financie neprísť a čo najefektívnejšie ich vyčerpať.

„Bratislavský kraj vie efektívne čerpať eurofondy, o čom svedčí množstvo projektov v oblasti sociálnych vecí, dopravy a školstva, ktoré máme pripravené. Momentálne máme pre územie k dispozícii 20 miliónov eur, ktoré sú alokované v oblasti kultúry,“ uviedol po stretnutí predseda BSK Juraj Droba.

„Všetci si uvedomujeme, v akej zložitej situácii sa kultúra v čase korony ocitla. Zhodli sme sa, že určite ju nenecháme v štichu a budeme v Bratislave pomáhať aj pri riešení ďalších pálčivých problémov. Ide nám o dohodu a spoločnú vec. Aby pre Bratislavu platilo, že každé jedno euro z eurofondov využijeme zmysluplne, v prospech všetkých obyvateľov hlavného mesta a regiónu,“ uviedla vicepremiérka a ministerka investícií a regionálneho rozvoja Remišová.

Kam pôjdu eurofondy: Na synagógu v Senci aj na Bratislavské bábkové divadlo

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) predložil projekty komplexnej rekonštrukcie synagógy v Senci a Bratislavského bábkového divadla. „Peniaze pôjdu v prvom rade do kultúry, ale aj na sociálne veci a zvýšenie kapacít v materských školách,“ spresnila Remišová.

Bratislavský región je najrozvinutejším na Slovensku, a preto má obmedzené možnosti v oblasti čerpania pomoci z eurofondov. Práve IROP je najdôležitejší nástroj, z ktorého dokážeme financovať veľa dôležitých projektov. Hľadali sme kompromisné spôsoby využitia zatiaľ nezazmluvnených peňazí zo súčasného programového obdobia (2014 – 2020) na podporu kultúry v Bratislavskom kraji a našom hlavnom meste,“ uvádza ministerka kultúry Natália Milanová.

„Citlivo vnímam potreby územia, a preto ich aj s mojím tímom presadzujem na každom jednom stretnutí. Ohľadne eurofondov z programu IROP sme v zhode a pripravení, a preto verím, že neprepadne ani cent,“ uzatvára župan Droba.

Zľava: Natália Milanová, Veronika Remišová, Juraj Droba a Matúš Vallo (online).