Obľúbená čitateľská súťaž Vráťme knihy do škôl je späť (VIDEO)

701
Kníhkupectvo Martinus/Nivy centrum
Kníhkupectvo Martinus/Nivy centrum

Materské, základné a stredné školy sa môžu opäť zapojiť do celoslovenskej súťaže Vráťme knihy do škôl, ktorej spoluorganizátorom je Bratislavský samosprávny kraj. 11. ročník sa začína 14. 2. 2023. Texty alebo kresby môžu školy i jednotlivci posielať do 10. 4. 2023.

„Čítanie je veľmi dôležité. Podporuje fantáziu, kreativitu, rozvíja slovnú zásobu či zlepšuje pravopis. A zároveň je to veľmi príjemná forma relaxu. Preto podpora čítania u detí, žiakov, študentov je veľmi dôležitá, priam nevyhnutná. Knihy sú jednoducho výborným náučným a zábavným spoločníkom. Preto čítajte a zapojte sa do súťaže. Čím viac príspevkov pošlete, tým je šanca na výhru vyššia,“ apeluje predseda BSK Juraj Droba.

Princíp súťaže je jednoduchý. Stačí si prečítať ľubovoľne vybranú knihu a poslať z nej krátky text. V ňom objasniť dôvody, prečo práve táto kniha a popísať, čo im dielo prinieslo. Škôlkari nakreslia obrázok na základe učiteľom alebo inou osobou prečítaného textu. Žiaci I. stupňa základných škôl môžu poslať buď text, obrázok alebo oboje.

Hlavným cieľom súťaže je motivovať deti k čítaniu, budovať pozitívny vzťah ku knihám či podporovať fantáziu.

V hre je množstvo zaujímavých cien, ako čítačky e-kníh, notebooky, knižné balíčky, či encyklopédie. Víťazi budú vyžrebovaní z príspevkov od čítajúcich detí a mládeže a to v jednotlivých kategóriách. Ocenená bude aj najaktívnejšia škola ako aj Knižní anjeli, ktorí vedú mládež k literatúre. Na túto cenu navrhujú študenti knihovníka, učiteľa slovenského jazyka či vychovávateľa, ktorý u žiakov podporuje záujem o čítanie.

Slávnostné vyhlásenie víťazov a odovzdávanie cien sa uskutoční 20. 4. 2023 na Gymnáziu Ladislava Novomeského na Tomášikovej ulici v Bratislave.

Súťaž Vráťme knihy do škôl už po 11. raz organizuje občianske združenie Učenie s úsmevom v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom, vydavateľstvom Ikar a vydavateľskou značkou YOLi. Viac informácii o projekte nájdete na www.vratmeknihydoskol.sk.

Na odovzdávaní cien sa v diskusii zúčastní aj Andrej Csino, ktorý je autorom projektu Prešporské legendy ožívajú – Literárna pocta dielu spisovateľky Márie Ďuríčkovej. Andrej Csino spolu s Luciou Lackovičovou spojil pätnásť spisovateľov a osobností spätých s Bratislavou, ktorí vytvorili moderné poviedky inšpirované najlepšími povesťami z kníh Prešporský zvon a Dunajská kráľovná.

Sponzorom je aj Posledný follower  – Najčítanejší pôvodný slovenský komiks od čias farebného papiera. Jeho scenár a kresby sú tvorené slovenskými umelcami, ktorí nakreslili viac ako 450 strán dobrodružného environmentálneho príbehu.