Ocenenia za príkladnú obnovu roka 2019 boli rozdané

1065
[et_pb_section][et_pb_row][et_pb_column type=“4_4″][et_pb_text]

V priestoroch inforcentra AINova vo Svätom Jure dňa 28. novembra 2019 vyvrcholil jubilejný desiaty ročník podujatia Ocenenie za príkladnú obnovu roka. Toto podujatie je projektom Academie Istropolitany Novy a je realizovaný v úzkej spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom a s dlhodobou podporou Prvej stavebnej sporiteľne.

Od samotného vzniku tejto súťaže je jej cieľom zdôraznenie a popularizácia témy o obnove historickej architektúry a tiež upozorniť na skutočnosť, že úroveň a kvalita nášho okolia a prostredia, v ktorom žijeme, a starostlivosť oň je záležitosťou celej spoločnosti. Každý majiteľ objektu spoluvytvára vzhľad mestečiek a obcí v našom regióne a prispieva svojím dielom k jeho celkovému obrazu. Či už samotnou stavbou nového domu, alebo obnovou existujúcej tradičnej stavby, vždy dotvára aj prostredie pre ostatných.

Okrem ocenení, ktoré udelila odborná porota, verejné internetové hlasovanie určilo víťaza Ocenenia verejnosti. Víťazné objekty v oboch kategóriách dostali pamätnú plaketu a diplomy, ktoré si prevzali majitelia objektov. Ručne maľovaná keramická plaketa vyrobená v keramických dielňach v Modre – prvé roky v Slovenskej ľudovej majolike a následne už po štvrtý rok v dielni spoločnosti Modranska – je symbolom udržiavania kultúry typickej pre región.

Odborná porota v zložení Prof. Akad. arch. Ing. arch. Ján. M. Bahna, Ing. arch. Henrieta Hošovská (Úrad BSK), Ing. Miloš Blanárik (PSS, a.s.), Mgr. Lucia Gembešová (AINova) rozhodla nasledovne: v roku 2019 ocenenie získali: Farský kostol Nanebovzatia Panny Márie v Pezinku, tradičný roľnícky dom v Malých Levároch, historický mlyn v Lozorne, horáreň Biely Kríž vo Svätom Jure, vinohradnícky dvor v Bratislave-Rači (vinárstvo Chvostek) a  vinohradnícky dom v Modre (reštaurácia Starý dom).

V tomto roku, pri príležitosti jubilejného desiateho ročníka boli udelené až dve výročné ocenenia. Ocenenie od župana Bratislavského samosprávneho kraja dostalo Združenie záchrany cirkevných pamiatok v Modre, ktoré sa už viac ako desať rokov, spolu s miestnou komunitou, venovalo obnove Kostola Narodenia sv. Jána Krstiteľa. Kostol je považovaný za najstaršiu sakrálnu pamiatku Modry. Výročné ocenenie od Prvej stavebnej sporiteľne udelili rodine Vitekovej za obnovu horárne Rybníček na Pezinskej Babe. Horáreň je jednou z mála dodnes zachovaných stavieb, ktoré kedysi v Malých Karpatoch užívali tzv. huncokári – horskí ľudia. Ocenenia vo forme umeleckých diel inšpirovaných týmito výnimočnými stavbami pochádzajú z dielne Mgr. art. Jána Ševčíka.

Každý z príkladov obnovy ocenených v tomto ročníku podujatia je jedinečný a pri realizácii prác bolo potrebné použiť rozdielne, na mieru šité riešenia. Uvedené projekty môžu slúžiť ako podnetom na zamyslenie a poskytnúť inšpiráciu ďalším stavebníkom.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]