Ocenenie za príkladnú obnovu za rok 2020 získalo šesť objektov

841

Už jedenásty raz odborná porota vybrala príkladne obnovené historické objekty v našom kraji. Prebehlo tiež hlasovanie verejnosti. Súťaž realizuje Academia Istropolitana Nova v spolupráci s Úradom Bratislavského samosprávneho kraja a s podporou Prvej stavebnej sporiteľne.

Predseda BSK Juraj Droba zdôrazňuje, že: „Historické objekty sú súčasťou prvého vizuálneho kontaktu, ktorý vnímajú obyvatelia a turisti prechádzajúci naším krajom. Príkladne obnovené vinohradnícke domy, kúrie a iné historické stavby spoluvytvárajú jedinečný obraz našich obcí a miest. Bratislavský samosprávny kraj preto podporuje oceňovanie ich vlastníkov a správcov – asi neexistuje lepšie vyjadrenie úcty k vlastnému kultúrnemu dedičstvu ako jeho obnova a opätovné začlenenie do života i súčasného kontextu.

V jedenástom ročníku získali ocenenie:

1/ Kaplnka Umučenia – Chválanská kaplnka v obci Studienka,

2/ neorenesančný dom na námestí v Modre (dnes Vinárstvo Malík),

3/ meštiansky dom na námestí v Modre (dnes penzión May House a vinotéka Ludvik),

4/ božia muka Najsvätejšej Trojice v Moste pri Bratislave,

5/ uličná fasáda a prejazd historickej radnice vo Svätom Jure,

6/ renesančná šľachtická kúria na námestí vo Svätom Jure (dnes penzión a reštaurácia Krone – viď foto), ktorá okrem ocenenia poroty získala aj prvé miesto v internetovom hlasovaní verejnosti.

Inšpiratívne príbehy obnovy týchto objektov nájdete na internetovej stránke www.prikladnaobnova.sk.

Ocenenia sa zvyčajne odovzdávajú na slávnostnej ceremónii koncom roka, avšak vzhľadom na protipandemické opatrenia to v roku 2020 nebolo možné. Diplomy budú odovzdávané vlastníkom počas leta 2021 priamo pri daných objektoch, pričom vznikne vždy aj krátka video reportáž. Zábery objektov a rozhovory s vlastníkmi bude možné vidieť aj na FCB profiloch Úradu BSK a AINovy.

Vaše tipy na príkladne obnovené historické objekty do aktuálneho ročníka súťaže 2021 môžete posielať do konca augusta.

Zdroj: Academia Istropolitana Nova