Očkujeme deti od 5 do 11 rokov

2991
Foto: TASR
Foto: TASR

V župnom Veľkokapacitnom očkovacom centre sme začali očkovať deti vo veku päť až 11 rokov proti ochoreniu COVID-19.

„Vyhoveli sme rodičom, ktorí sa rozhodli zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 svoje dieťa od 5 do 11 rokov. Moje kolegyne a kolegovia ich vítajú v kostýmoch, púšťame im rozprávky a pri odchode dostanú sladkosti. Netvoria sa žiadne rady, všetko ide plynulo a príjemne. Ak sa rozhodnete prísť, môžete dnes do 18. hodiny aj bez registrácie,“ uviedol župan Juraj Droba.

Na štadióne by sa malo počas dňa dať zaočkovať 1500 detí. „Spolupracovníci sa snažili zároveň vytvoriť prostredie vhodné pre deti. Registrácia na očkovanie sa realizuje cez Národné centrum zdravotníckych informácií,“ pripomenul vicežupan Juraj Štekláč. Očkovanie detí je iný proces ako u dospelých. Vakcináciu zabezpečujú detskí lekári a sestry. „Keď máme detský deň, očkujeme len deti do 11 rokov, nekombinujeme to s dospelými, aby sa nám to nepomiešalo, keďže vakcíny pre tieto skupiny sú iné,“ uviedol lekár kraja Tomáš Szalay.

Deti je možné dať zaočkovať aj v zariadení Biont. V takzvanej čakárni na očkovanie detí v rámci Bratislavy aktuálne nečaká nikto. „Ďalší termín pre prvé dávky detí bude 17. januára a zatiaľ je na tento dátum zaplnená kapacita na desať percent. Do konca januára sme tiež vypísali termíny na očkovanie pre dospelých, takže sme aj pre dospelých vyprázdnili čakáreň,“ spresnil Szalay.

Po očkovaní odporúča lekár deťom pokoj a zdržanie sa väčších fyzických aktivít počas siedmich dní po vakcinácii. Na očkovanie by zároveň nemalo ísť dieťa, ktoré nespĺňa vekové kritérium. „Deti by mali byť zdravé, nemali by mať prejavy akútneho respiračného ochorenia, nemali by brať antibiotiká a nemali by byť po očkovaní. Po živej vakcíne by mal byť aspoň mesačný odstup, po neživej je potrebný dvojtýždňový odstup od ďalšieho očkovania,“ dodal Szalay.

Zdroj: TASR

Pozrite si video: