Od 1. júna môže lekár vystaviť ePN, má šetriť čas a odstrániť byrokraciu

1008

Od 1. júna budú môcť lekári vystaviť elektronickú práceneschopnosť (ePN), vďaka čomu pacienti vybavia všetky administratívne záležitosti elektronicky. Komunikácia medzi lekármi, Sociálnou poisťovňou, poistencom a zamestnávateľom bude online a po návšteve lekára tak občan nebude mať žiadne povinnosti voči zamestnávateľovi ani Sociálnej poisťovni.

„Elektronická PN je významnou službou štátu, prvou svojho rozsahu, pri ktorej povinné kroky nemusí vykonávať občan, ale celý proces zaňho vykonajú úrady,“ priblížil generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Michal Ilko. Ide o jej spoločný projekt s Národným centrom zdravotníckych informácií, ktorý má byť náhradou päťdielneho papierového tlačiva dočasnej PN od návštevy lekára po vyplatenie príjmu a sociálnych dávok.

Ak lekár využíva ePN, odošle informáciu o práceneschopnosti elektronicky do NCZI, odkiaľ sa potrebné údaje dostanú do Sociálnej poisťovne. Tá ich sprístupní občanovi aj zamestnávateľovi. Zároveň už občan nebude v poisťovni podávať osobitú žiadosť o nemocenské. Samotné vystavenie ePN lekárom bude automaticky považované za žiadosť o dávku a poisťovňa nárok na dávku posúdi a vybaví.

„Najväčšou výhodou ePN je úspora času. Predstavme si, že vďaka ePN 160.000 ľudí na Slovensku ušetrí jeden pracovný deň, ktorý môže venovať rodine, vzdelávaniu namiesto vybavovania PN,“ skonštatoval minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Poistenec si zároveň bude môcť skontrolovať svoju ePN sám online. Poistenci, ktorí majú aktivovaný prístup do Elektronického účtu poistenca v e-službách poisťovne, budú mať k dispozícii aj informácie o stave vybavenia ich dávky, budú tiež môcť dopĺňať alebo meniť nejaké informácie. Ide napríklad o zmenu pobytu počas práceneschopnosti či zmenu bankového účtu, na ktorý sa má výplata poslať. Zmenu priniesla novela zákona o sociálnom poistení, pričom ide o ďalšiu službu v rámci elektronického zdravotníctva a digitalizácie služieb. Počas prechodného obdobia bude v platnosti duálny systém potvrdzovania PN, bude tak súčasne platiť papierová a elektronická forma. Všeobecný lekár bude môcť vystavovať papierové potvrdenia o PN do 31. mája 2023. Od roku 2024 sa do systému zapoja aj lekári špecialisti.

Zdroj: TASR