Od 15. februára budú aj neesenciálne obchody fungovať v režime „základ“

1984

Neesenciálne obchody by mali fungovať v režime „základ“. Tie sú aktuálne v režime OP (očkovaní, po prekonaní ochorenia COVID-19). Vláda to odporučila hlavnému hygienikovi SR Jánovi Mikasovi na štvrtkovom online zasadnutí.

„V prípade neesenciálnych služieb vláda odporúča ponechať režim OP,“ priblížila hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová. Vláda zároveň aktualizovala dokument s opatreniami proti variantu omikron tak, aby reflektoval aktuálne platné opatrenia. Upravila režim v zamestnaní či platnosť potvrdení po prekonaní ochorenia COVID-19 na 180 dní. Podľa Eliášovej tiež schválila odporúčanie, aby zamestnávatelia v maximálne možnej miere využívali režim home office. Tým znížia riziko prenosu ochorenia COVID-19 v pracovných kolektívoch, poznamenala.

Vzhľadom na aktuálny vývoj vlny omikron považuje vláda takéto zmeny za akceptovateľné riziko. „Na expertnej úrovni naďalej prebiehajú diskusie o ďalšom uvoľňovaní opatrení po odznení vlny omikron,“ potvrdila hovorkyňa. Dodala, že verejnosť budú o výsledkoch včas informovať. Pod režimom „základ“ sa myslia všetky osoby bez ohľadu na ich prípadné očkovanie, prekonanie choroby či výsledok testovania.

Z Úradu verejného zdravotníctva  informovali, že vyhlášky by mali vyjsť vo vestníku vlády SR v piatok (11. 2.) s tým, že ich účinnosť bude od 15. februára. Informovala hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.

Na základe schváleného uznesenia vlády aktualizuje ÚVZ vyhlášky tak, že všetky prevádzky maloobchodu budú po novom fungovať v režime základ (doteraz tak fungovali iba vybrané prevádzky). „Všetky prevádzky maloobchodu budú môcť fungovať po 22.00 h (doteraz tak fungovali iba vybrané prevádzky). Služby (napríklad gastro a iné) ostávajú okrem výnimiek v režime OP, niektoré v režime OP plus a do 22.00 h,“ uviedla hovorkyňa ÚVZ SR. Definícia OP plus sa podľa jej slov doplní o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami a majú negatívny výsledok PCR alebo LAMP testu nie starší ako 72 hodín alebo antigénového testu nie starší ako 48 hodín od odberu

ÚVZ SR upozorňuje, že v prípade prevádzok stále platia ďalšie protiepidemické opatrenia, ako je napríklad povinné nosenie respirátora či kapacitné obmedzenia. „Aj vzhľadom na tieto stále platné opatrenia podporujeme zdôvodnenie ministerstva zdravotníctva, ktoré označilo vyššie uvedené úpravy a uvoľnenia za akceptovateľné riziko. Prevádzkovateľov aj zákazníkov žiadame o dôsledné dodržiavanie platných opatrení,“ uzavrela Račková.

Zdroj: TASR