Od pondelka platí nový cestovný semafór. Zaočkovaní budú mať výnimky z karantény

1266
Foto: TASR
Foto: TASR

Vláda schválila nový cestovný semafor. Krajiny sú rozdelené z hľadiska rizikovosti na zelené, červené a čierne. Semafor bude účinný od pondelka 31. mája. Rozdelenie krajín sa bude aktualizovať raz za dva týždne, v individuálnych prípadoch aj skôr.

Na základe tohto semaforu vydá Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky vyhlášku, ktorá bude riešiť detaily režimu na hraniciach vrátane výnimiek pre pendlerov alebo iné skupiny ľudí.

Cieľom cestovného semafora je umožniť osobám relatívne bezpečné cestovanie do zahraničia a súčasne minimalizovať import nových infekcií alebo mutácií.

Zelené krajiny

  • štáty EÚ a štáty s priaznivou epidemiologickou situáciou
  • členské štáty EÚ, Austrália, Čínska ľudová republika, Čínska republika (Taiwan), Grónsko, Island, Izrael, Južná Kórea, Macau, Nórsko, Nový Zéland, Singapur

Povinná bude 14-dňová domáca karanténa, ktorá môže byť ukončená negatívnym RT-PCR testom po príchode.

Výnimky z povinnosti karantény budú platiť pre osoby zaočkované proti covid-19, osoby, ktoré prekonali covid-19 za posledných 180 dní, a deti do 18 rokov.

Červené krajiny

  • krajiny s nepriaznivou epidemiologickou situáciou
  • Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Bosna a Hercegovina, Čierna hora, Egypt, Gruzínsko, Jordánsko, Kanada, Kazachstan, Kuba, Kuvajt, Malajzia, Mongolsko, Ruská federácia, Severné Macedónsko, Srbsko, Spojené štáty americké, Tadžikistan, Thajsko, Tunisko, Turecko, Turkménsko, Ukrajina, Uzbekistan

Povinná bude 14-dňová domáca karanténa, ktorá môže byť ukončená negatívnym RT-PCR testom najskôr na ôsmy deň.

Čierne krajiny

  • Neodporúča sa do nich cestovať.
  • Všetky ostatné krajiny, ktoré nie sú na zelenom a červenom zozname.

Povinná bude 14-dňová karanténa, ktorá bude pokračovať nezávisle od výsledku RT-PCR testu z 8. dňa.

Zdroj: Ministerstvo vnútra SR