Od pondelka už nebudú môcť ísť pozitívni na COVID-19 na nákup

1270

Pozitívne testované osoby na ochorenie COVID-19 už nebudú mať od pondelka 8. marca možnosť opustiť izoláciu na nákup potravín a drogérie. Ostatné možnosti opustenia karantény ostávajú pre pozitívne osoby zachované. Ide napríklad o poskytnutie neodkladnej zdravotnej starostlivosti či testovanie na COVID-19.

Úrad verejného zdravotníctva túto možnosť do vyhlášky stanovil v čase, keď zaznamenával sťažnosti od občanov, ktorí nemali možnosť zabezpečiť si nevyhnutné životné potreby cez iné osoby, zároveň nemali možnosť využiť online nákupy a nebola im garantovaná ani pomoc donášky zo strany samospráv. Starostom a primátorom odporúča prijať potrebné opatrenia na zabezpečenie základných životných potrieb pre odkázané osoby, ktoré sú pozitívne testované na COVID-19.

Ostatné možnosti opustenia karantény ostávajú pre pozitívne osoby zachované. Vo všetkých prípadoch však musí mať pozitívne testovaná osoba prekryté horné dýchacie cesty respirátorom FFP2 bez výdychového ventilu, povinné je aj dodržiavanie hygieny rúk. Medzi osoby v osobitnom režime ÚVZ po novom zaraďuje aj pracovníkov bánk, ktorí sú zodpovední za prevádzku prvkov kritickej infraštruktúry vo finančných službách.

Od pondelka 8. 3. bude v obchodoch a prostriedkoch verejnej dopravy povinné nosenie respirátorov bez výdychového ventilu s klasifikáciou najmenej FFP2. horných dýchacích ciest. Od 15. marca sa povinnosť nosiť respirátor rozšíri na všetky interiéry okrem vlastnej domácnosti.

Zdroj: TASR