„Okolo Slovenska“ odštartuje v Petržalke. Prestížne cyklopreteky privítajú svetové aj domáce hviezdy

933

Aj Petržalka sa už o pár dní stane dejiskom 66. ročníka najvýznamnejších cyklistických pretekov v krajine pod názvom Okolo Slovenska. Tie sa skladajú celkovo zo štyroch etáp a prológu, ktorý odštartuje v utorok 13. septembra na Dostihovej dráhe petržalského Závodiska sedemkilometrovým okruhom s časovkou pre profesionálnych cyklistov. Okrem nich si bude môcť po oficiálnej trati hromadne zajazdiť aj verejnosť. Vstup na podujatie je aj vďaka podpore samosprávy pre všetkých voľný.

Fanúšikovia cyklistiky sa majú na čo tešiť. Do hlavného mesta sa po siedmich rokoch vracia tradičný pelotón Medzinárodných cyklistických pretekov Okolo Slovenska – aj s minuloročnou novinkou v podobe priamych prenosov obľúbenej stanice Eurosport. Tento rok sú etapy naplánované netradične v opačnom smere, čiže zo západu na východ krajiny so štartom v Petržalke a s cieľom v Košiciach. Celkovo tak jazdci nabicyklujú viac ako 720 kilometrov.

Profesionálni cyklisti odštartujú v bratislavskej Petržalke sedemkilometrovým prológom. Ten povedie od petržalskej Dostihovej dráhy po Kutlíkovej ulici a Dolnozemskej ceste popri petržalskej hrádzi k čerstvo zrekonštruovanému dielu sochára Karola Lacka – Holubici mieru. Od nej budú cyklisti smerovať do cieľa úvodného prológu – späť do areálu Závodiska. 

„Je mi cťou, že práve naša zelená Petržalka, najväčšie slovenské sídlisko so 150-tisíc obyvateľmi, môže vôbec prvýkrát v histórii hostiť obľúbené cyklistické preteky Okolo Slovenska, ktoré aj počas 66. ročníka privítajú profesionálnych športovcov svetového formátu,“ chváli iniciatívu Ján Hrčka, starosta petržalskej samosprávy, ktorá unikátne podujatie podporila sumou 30-tisíc eur a ďalších približne 20-tisíc eur pridali jej regionálni partneri. I vďaka nim a oficiálnym partnerom podujatia si budú môcť bohaté cyklistické popoludnie všetci návštevníci vychutnať úplne zdarma.

Privítajú hviezdy cyklo neba zo Slovenska i zahraničia

Okolo Slovenska odštartuje otvorením slávnostného prológu s predstavením všetkých 21 tímov a ich jazdcov. Svoju účasť opäť potvrdil najlepší tím sveta Quick Step Alpha Vinyl Team a okrem neho i ďalšie 3 tímy najvyššej ligy – Israel Premier Tech, Astana Qazaqstan a Jumbo Visma. Týchto gigantov dopĺňa 6 pro tímov UCI, 10 kontinentálnych celkov a slovenská reprezentácia. 

„Medzi najväčšími hviezdami bude dánsky cyklista Michael Mørkøv, ktorý je známy prípravou špurtov pre lídrov Quick Stepu. Na predbežnej štartovke najlepšieho tímu sveta figuruje aj Zdeněk Štybar, Josef Černý i Martin Svrček, aktuálne jediný Slovák na WT scéne,“ približuje doterajšie informácie z predbežných tímových štartoviek športový riaditeľ pretekov Ľudovít Lučanič.

Na štarte 66. ročníka sa predstaví 16 Slovákov. V reprezentačnom drese sa ocitnú starší brat Petra Sagana Juraj Sagan, Marek Čanecký, Samuel Kováč, Andrej Líška, Juraj Karas. Dres Dukly budú obliekať Lukáš Kubiš, Pavol Rovder, Martin Haring, Samuel Tuka, Dávid Kaško, ďalší dvaja jazdci reprezentácie a Dukly budú známi koncom týždňa.

Pätnásty Slovák na štarte bude spomínaný Martin Svrček a šestnásty Matúš Štoček v drese ATT Investments.

Verejnosť pre dobrú vec

Na oficiálnej trati si bude môcť okrem profesionálov zajazdiť aj verejnosť. Organizátori si pre záujemcov pripravili hromadnú cyklojazdu – Diapozitívna Energia na kolesách, ktorej cieľom je poukázať na prevenciu cukrovky a podporiť tak zdravý životný štýl. Registrácia cyklistov bude spustená priamo na mieste od 11:00 a na trať prológu môžu vyraziť o 13:00. 

Pútavý program obohatia zaujímavé ceny z tomboly a fanúšikovia popri trati sa môžu tešiť aj na darčeky z reklamnej kolóny. Chýbať, samozrejme, nebude ani nabitý sprievodný program v podobe stánkov viacerých partnerov alebo skvelých koncertov. V areáli Závodiska vystúpia napríklad vynikajúci hudobníci Peter Cmorík, Samuel Tomeček a Milujem Slovensko Band. Svojimi cyklo-akrobatickými kúskami divákov nadchne majster sveta v cyklotriale Ján Kočiš

PROGRAM OKOLO SLOVENSKA V PETRŽALKE

11:00 – 12:45 Registrácia účastníkov podujatia Energia na kolesách
12:00 Začiatok podujatia
12:10 Vystúpenie členov Klubu modernej gymnastiky DANUBIA
12:25 Vystúpenie FS Melódia
13:00 Odštartovanie hromadnej cyklojazdy pre verejnosť Energia na kolesách
14:00 Predstavovanie profesionálnych tímov
15:15 Peter Cmorík Band
15:40 Ján Kočiš trial show
16:15 Štart prvého pretekára prológu
18:45 Cieľ posledného pretekára prológu
18:50 Vyhlasovanie výsledkov
19:05 Tombola
19:45 Samuel Tomeček a Milujem Slovensko Band
20:00 Koniec podujatia

Zdroj: Petržalka