Oslávte s nami Deň bláznov

2205

Vedeli ste, že 1.apríl, tzv. Deň bláznov je zároveň aj Deň vtáctva, či Medzinárodný deň zábavy v práci? Podľa niektorých zdrojov korene Dňa bláznov, alebo aj vtipkárov, siahajú do starej Indie, kde sa v čase od 30. marca do 1. apríla konali slávnosti s názvom holí.

Počas veľkolepých karnevalov s maskami mali ich nositelia v tom čase splniť nezmyselné rozkazy, napríklad obrátiť tok rieky. Kto nedokázal vtipne reagovať, stal sa bláznom osláv. Podobná slávnosť bláznov (festum stultorum, inak nazývaná aj deň roztopaše a smiechu) sa konala aj v starom Ríme.

Prvoaprílové žartovanie nabralo druhý dych v 16. storočí. V mnohých krajinách sa nový rok začínal práve 1. apríla, no francúzsky kráľ Karol IX. to zmenil, keď od roku 1564 ustanovil začiatok roka na deň 1. januára.

Na začiatku nového roka si ľudia zvyčajne posielali dary, ktoré mali v prevažnej miere podobu potravín. Zmenou termínu začiatku roka sa tradícia obdarúvania neskončila, iba dary na 1. apríla sa postupne menili na symbolické, skôr žartovné – obdarovaného mali rozveseliť.

Keďže v apríli sa začínal rybolov, ľudia si často posielali ryby upečené z múky. Alebo vystrihnuté ryby z papiera pripínali nič netušiacim chodcom na kabát. Postupne sa prvoaprílové žartovanie rozšírilo do všetkých štátov a od Angličanov prevzali v roku 1631 tradíciu Američania.

Na Slovensku sa prvoaprílové vtipkovanie rozmohlo až v 20. storočí. Každý vie, že na v tento deň, 1. apríla, môže kdekoho prekabátiť alebo si z neho „beztrestne vystreliť“. Napríklad, veľmi často sa učitelia stávajú obeťami vynachádzavosti žiakov alebo médiá s plnou vážnosťou vypustia „kačicu“.

Mnohí z nás si tento deň užívajú tzv. prvoaprílovými žartíkmi a nachytávajú svojich blízkych, kamarátov či kolegov. Ak k nim patríte aj vy, napíšte nám do konca týždňa na Facebooku pod súťažný post svoj najbláznivejší prvoaprílový žart, ktorý ste kedy vymysleli, prípadne žart, ktorý vymyslel niekto vám. Tri najkreatívnejšie odpovede v pondelok zverejníme na našom informačnom portáli www.bratislavskykraj.sk a odmeníme.