V Plaveckom Podhradí sme otvorili nové špecializované zariadenie pre autistov (video)

3367
Za dobrého počasia majú klienti z terasy krásny výhľad na Plavecký hrad.
Za dobrého počasia majú klienti z terasy krásny výhľad na Plavecký hrad.

Väčšina existujúcich miest pre dospelých ľudí s poruchou autistického spektra má ambulantnú formu. Tá však nie je postačujúca. Klienti s autizmom starnú, rovnako ich rodičia a blízki, ktorí sa o nich starajú. Reagujeme na vysoký dopyt a vytvorili sme miesta s celoročnou, pobytovou formou. Špecializované zariadenie otvárame v Plaveckom Podhradí.

„Využili sme potenciál župného Zariadenia sociálnych služieb Pod hradom. Z vlastných prostriedkov sme zrekonštruovali jeden z objektov v tomto areáli tak, aby sa v ňom mohla poskytovať služba celoročnou pobytovou formou dospelým osobám s autizmom. Župe sa to podarilo expresne rýchlo. Do práce sme sa pustili začiatkom roka a od 1. septembra už zariadenie privítalo nových klientov, uviedol predseda BSK Juraj Droba na slávnostnom otvorení zariadenia.

„Klienti budú ubytovaní v jednoposteľových izbách so samostatným sociálnym zariadením. Budú mať k dispozícii dennú miestnosť s východom na terasu a s výhľadom na Plavecký hrad, kuchynku, multisenzorické prostredie snoezelen a bezpodnetovú miestnosť. Odborné služby im budú poskytovať zamestnanci, ktorí sa špecializujú na prácu s ľuďmi s autizmom. Veríme preto, že budú spokojní samotní klienti, aj ich rodiny,“ doplnila riaditeľka odboru sociálnych služieb Marica Šiková.

Projektom v Podhradí nie je posledný a Bratislavskú župu čaká ďalšia veľká výzva. Na Znievskej ulici v Petržalke plánuje vybudovať úplne nové zariadenie pre dospelých s poruchou autistického spektra. Poskytne pobytovú sociálnu službu dvanástim a ambulantnú približne dvadsiatim klientom. Momentálne sa nachádza projekt v nultej fáze, a tou je odstránenie zhoreniska bývalých stavebných objektov. Ukončenie tejto etapy je naplánované do konca roka 2022.

„Život ľudí s poruchou autistického spektra je veľmi náročný. Potrebujú naše pochopenie a pomoc. Rovnako ich rodiny, ktorým sa príchodom tejto diagnózy úplne zmení rytmus. Riešením sú špecializované zariadenia. Dopyt po miestach je však výrazne vyšší, ako ponuka. A to postupne meníme,“ dodal Juraj Droba.