Otvorili obnovené okolie Pamätníka obetiam extrémizmu

748

Okoliu Pamätníka obetiam extrémizmu na Tyršovom nábreží dlhé roky chýbala dôstojnosť, akú si takéto spomienkové miesto zaslúži. Socha s názvom Zlomené krídlo od autora Pavla Brnu stála uprostred neupravenej asfaltovej plochy, obkolesenej parkujúcimi autami. Projekt aj samotnú obnovu okolia pamätníka, ktorý pripomína vraždu študenta Daniela Tupého, zastrešili hlavné mesto spolu s Metropolitným inštitútom Bratislavy v rámci programu Živé miesta.

„Na tomto mieste sme vymenili betón a asfalt za trávnik, ktorý je zvlnený tak, aby pripomínal vlnenie vody od centrálneho bodu – pamätníka, upravili chodníčky pre peších, vysadili 9 nových stromov a pridali sme aj osvetlenie, bratislavské lavičky a mobiliár,“ približuje hlavné mesto.

Zámerom architektonického návrhu z dielne ateliéru Kataríny Monček bolo doplniť pamätník tak, aby mu okolie nekonkurovalo, ale ho vhodne dopĺňalo a podporovalo. Vznikol tak zelený park, ktorého zvlnený povrch vytvára ideálne podmienky pre posedenie s výhľadom na Dunaj a na hrad.

Hlavné mesto v spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislavy sme v Sade Janka Kráľa realizovali už viacero úprav, ktoré majú za cieľ bezpečnejší a príťažlivejší verejný priestor. „V parku sme osadili nové osvetlenie, bratislavské lavičky, pod Mostom SNP sme vytvorili verejné workout ihrisko, komplexnou rekonštrukciou tiež prešli aj podzemné verejné toalety a začali sme s obnovou budovy bývalého nočného salónu,“ dodáva mesto.

Zdroj: Bratislava-hlavné mesto SR