V lokalite Starý Ružinov – východ spustili systém regulovaného parkovania PAAS

2200

Bratislavský parkovací asistent PAAS sa rozširuje o ďalšiu lokalitu. Po zavedení regulácie v časti Nového Mesta, Rače a Petržalky, sa podľa jasných pravidiel parkuje už aj v Ružinove, regulácia a kontrola parkovania sa spúšťa v časti Starý Ružinov – východ (na sídlisku medzi ulicami Jégého, Trnavská, Bajkalská a Záhradnícka).

Parkovanie je možné len na vyznačených miestach s platnou parkovacou kartou. Rezidenti zóny budú parkovať na základe svojej rezidentskej parkovacej karty, nerezidenti budú platiť v čase regulácie: pracovné dni v čase 14:00 – 06:00 h = 1,50 eur/h alebo budú môcť využiť bonusovú či návštevnícku kartu. Práve hodinová sadzba má odradiť ľudí, ktorí v lokalite nebývajú, od dlhodobého parkovania v zóne. Zvýhodňuje obyvateľov s trvalým pobytom v tejto lokalite a zanecháva viac parkovacích miest v blízkosti ich bytov. Parkovaciu kartu pre systém regulovaného parkovania PAAS je možné si stále vybaviť na stránke www.paas.sk.

Obyvatelia, ktorí si zakúpia rezidentskú kartu na prvé auto s uvedenou platnosťou najneskôr od 30. apríla 2022, budú mať platnosť 15 mesiacov za cenu ročnej rezidentskej karty. Starý Ružinov-východ je prvou časťou práve pripravovanej zóny Ružinov-Nivy, kde začína platiť nový systém regulovaného parkovania PAAS a obyvatelia Starého Ružinova budú tiež rezidentmi celej tejto zóny. K tejto lokalite sa čoskoro pridá aj oblasť Starý Ružinov – západ a 500 bytov, kde bude regulácia parkovania spustená začiatkom mája. Paralelne s tým už pripravuje hlavné mesto Bratislava zavedenie PAAS aj v ďalšej lokalite, na Nivách (Svätoplukova – Košická), kde plánuje reguláciu parkovania spustiť koncom mája. Do leta príde k rozšíreniu zóny na celú oblasť Nív – od Starého Mesta až po Bajkalskú ulicu. O presných termínoch bude vopred informovať.

Jednotný celomestský systém regulovaného parkovania PAAS v Starom Ružinove znamená, že:

  • v pracovných dňoch od 14:00 do 06:00 budú môcť na sídlisku parkovať rezidenti s rezidentskou parkovacou kartou PAAS bez obmedzení; ostatní len za hodinový poplatok 1,50 eur/hod. Vďaka tomu sa v tejto lokalite neoplatí dlhodobo parkovať dochádzajúcim zamestnancom a podvečer sa zvýši počet voľných miest pre rezidentov, ktorí sa vracajú z práce;
  • pre svoje návštevy môžu rezidenti využiť bezplatnú návštevnícku kartu, kde majú k dispozícii až 100 hodín/ rok, resp. 150, ak nevlastnia auto, resp. parkujú v garáži, príp. 500 pre potreby asistencie ŤZP osôb;
  • vďaka možnosti zakúpiť si tzv. bonusovú kartu za poplatok 10 eur/rok budú môcť parkovať 2 hodiny denne v ostatných PAAS zónach v Bratislave bez ďalšieho poplatku (zatiaľ ide o zóny Tehelné pole, Dvory 4 a Krasňany, ďalšie sa pripravujú).

Regulácia ďalších častí zóny Ružinov – Nivy bude nasledovať už čoskoro:

  • 2. fáza – máj – Starý Ružinov – západ, Nivy I (500 bytov)
  • 3. fáza – máj – Nivy II (Košická – Svätoplukova – Záhradnícka)
  • 4. fáza – máj/jún – Nivy III (Košická – Miletičova – Prievozská)
  • 5. fáza – jún/júl – Ružová dolina

Zdroj: Bratislava-hlavné mesto SR