Pamätník Slavín natreli žltou a modrou farbou, polícia to vyšetruje (VIDEO)

1358

Časť vojenského pamätníka Slavín v Bratislave poškodil neznámy páchateľ modrou a žltou farbou. Natrel schody, stĺpy pamätníka, ako aj priestor pred ním. Polícia začala trestné stíhanie vo veci trestného činu poškodzovania cudzej veci. Informoval o tom bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff.

„Páchateľ týmto konaním spôsobil na veci, ktorá ako pietne miesto v zmysle ustanovení trestného zákona ‚požíva ochranu podľa osobitného predpisu‘, škodu v doposiaľ presne nezistenej výške. Tá bude predmetom ďalšieho dokazovania,“ priblížil Szeiff.

Premaľovanie časti vojenského pamätníka Slavín v Bratislave podľa primátora hlavného mesta Matúš Valla nepomôže nikomu. Vo svojej reakcii uviedol, že je dosť príležitostí poskytnúť Ukrajincom podporu, nemusí sa však pritom zneuctiť pietne miesto a národná kultúrna pamiatka.

Bratislavská župa stojí za Ukrajinou a tvrdo odsudzuje vojenskú inváziu Ruska. Poškodzovanie verejného priestoru, špeciálne ak ide o pietne miesto, je však za čiarou. Tento čin nemožno ospravedlniť myšlienkou, ktorá k nemu viedla – symbolickou podporou Ukrajiny.

„Nikto z tých, ktorí na Slavíne ležia, za túto vojnu nemôže. Obráťme, prosím, našu pozornosť voči tým, ktorí vojnu spôsobili a ktorí ju môžu zastaviť. Zachovajme pokoj a nevzbudzujme vášne,“ vyzval Vallo.

Ako podotkol, je potrebné venovať energiu na pomoc utečencom. „Toto bude naša úloha v nasledujúcich dňoch a týždňoch, dať všetku našu energiu, súcit a úsilie na pomoc tým, ktorí to potrebujú,“ skonštatoval bratislavský primátor. Solidarita podľa jeho slov môže mať rôzne podoby, jej zmyslom však má byť pomoc a podpora.

Zdroj: TASR | Foto: (BSK) Michal Feik