Peľová sezóna tráv pomaly končí na celom území Slovenska

502

Peľová sezóna tráv pomaly končí na celom území Slovenska. Významné denné koncentrácie sú predpokladané najmä na severnom a časti stredného Slovenska. TASR o tom v stredu informovala Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

Ako dodala, pŕhľava dosiahne vyššie denné koncentrácie peľu v ovzduší najmä na strednom a severnom Slovensku. Peľ paliny a ambrózie, silných alergénov neskorého leta a jesene, bude pomaly pribúdať. „Predpokladáme, že pri opätovnom oteplení peľ paliny dosiahne v priebehu dvoch týždňov významné koncentrácie,“ objasnila. Doplnila, že peľ ambrózie môžeme vo významných hladinách očakávať o približne tri až štyri týždne neskôr. „Ochladenie spojené so zrážkovou činnosťou bude spôsobovať regionálne poklesy denných koncentrácií peľu v ovzduší,“ spresnila.

V uplynulých dňoch na území Slovenska naďalej dominoval v ovzduší peľ pŕhľavy a tráv z čeľade lipnicovitých. Peľ tráv v ovzduší dosahoval vyššie denné hladiny už len na severe Slovenska. Na ostatnom území významné denné koncentrácie dosahoval len ojedinele. Najvyššie denné koncentrácie peľu tráv z čeľade lipnicovitých zachytili v Žiline. Peľ pŕhľavy dosiahol najvyššie denné hladiny v Žiline, v Banskej Bystrici a v Bratislave. Peľ paliny a inváznej ambrózie zachytila väčšina monitorovacích staníc, bolo to však len vo veľmi nízkych koncentráciách. „V ovzduší sa vyskytoval ešte peľ skorocelu, štiavu, astrovitých a mrlíka. Z drevín to bol peľ pajaseňa a lipy,“ ukončila.

Zdroj: TASR