Pes je živý tvor, myslite na to aj počas Vianoc

264

Nájsť psíka pod stromčekom je častým detským vianočným želaním. Je na zodpovednom rozhodnutí dospelých, akým spôsobom tento sen splnia. Každoročná prax ukazuje, že už niekoľko týždňov alebo mesiacov po Vianociach sa ľudia vzdávajú darovaných zvierat. Často drastickým, nehumánnym spôsobom sa zbavujú neželaného živého tvora, ktorý má svoje potreby aj emócie.

Kúpu alebo adopciu zvieraťa je dôležité plánovať a dobre zvážiť. Pes sa stáva súčasťou rodiny, preto odporúčame, aby ste si úprimne odpovedali na otázky:

  • Máme dostatok času pre výchovu a adaptáciu psa?
  • Máme dostatok finančných prostriedkov pre zabezpečenie kvalitného života nového člena rodiny?
  • Poznáme plemeno? Vieme mu zabezpečiť dostatočný výbeh a sociálne kontakty?
  • Máme dostatok trpezlivosti pre rozvoj jeho potrieb?
  • Počítame s tým, že psík bude s nami niekoľko rokov?

Pes ako nečakané prekvapenie je jedným z najhorších darčekov – preplnené útulky to len potvrdzujú, každoročne pribudne po decembri viac ako 200 neželaných psíkov. Darovať zviera ako vianočný darček by sa malo po dôkladnom zvážení, či sa nová majiteľka alebo majiteľ oň zodpovedne postará. Pes je totiž záväzok na 10 – 15 rokov.

Útulky a karanténne stanice sú po vianočných sviatkoch miestom, kam sa v lepšom prípade nechcené „darčeky“ dostanú. Ak sa chcete ubezpečiť, že zvládnete prijať nového člena, zvážte aj možnosť adopcie zvierat z útulku – mnohé z nich celoročne hľadajú ľudí, ktorí si psíkov vezmú na istý čas do dočasnej opatery, po vašom rozhodnutí si ich môžete aj osvojiť.

Pripomíname, že od 1.1.2024 je podľa zákona 272/2021 Z.z. zakázané v chovnom zariadení vrátane domácnosti chovať alebo držať psa uviazaného prostriedkom na uväzovanie okrem zákonom povolených situácií. Zákon zakazuje zbaviť sa psa s úmyslom opustiť ho, majiteľovi hrozí za takéto konanie pokuta od 400 eur vyššie.