Petržalčania si môžu adoptovať zeleň a skrášliť tak svoje okolie

808

Jasnejšie pravidlá pri výsadbe, menej nedostatkov či lepšia komunikácia medzi aktívnymi obyvateľmi a petržalským úradom. Aj mestská časť Petržalka spustila po vzore hlavného mesta a ďalších samospráv projekt adopcie zelene.

Program „Adopcia zelene v Petržalke“ môže výrazne pomôcť pri participácii na pozemkoch vo vlastníctve mestskej časti alebo v jej správe, kde majú obyvatelia jasnú predstavu o jej zelenej budúcnosti. Úspešným žiadateľom tak za presne stanovených podmienok umožní vstup na plochy vo vlastníctve a správe mestskej časti. Vždy s cieľom skrášliť spoločnú zeleň, či už priamymi zásahmi, alebo následnou starostlivosťou.

„V niektorých prípadoch sa to už deje. Najaktívnejší Petržalčania sa takýmto spôsobom napríklad starajú o predzáhradky, alebo pristúpili k výsadbe nových drevín a kvetov po konzultácii s kolegami z oddelenia životného prostredia,“ približuje spoločnú snahu komunity o zveľadenie verejných priestranstiev vedúca oddelenia Daniela Vašková Kasáková.  

Žiadosť o adopciu môžu podať fyzické i právnické osoby, občianske iniciatívy, miestne či neziskové organizácie, občianske združenia alebo vzdelávacie inštitúcie. O zeleň sa majú starať aspoň tri roky bez nároku na finančnú odmenu. Samospráva im však bude po celý čas maximálne nápomocná.

Viac informácii vrátane žiadosti nájdete TU.

Zdroj: Petržalka